Aká bola reakcia Kyjeva na plánované zavedenie víz zo strany Slovenska?
„Vysvetlil som všetky dôvody, ktoré nás k tomu vedú, a moji partneri vyjadrili určité pochopenie pre slovenský postoj. Požiadali však, aby sme ešte zorganizovali schôdzku a prijali ich expertov, ktorí by spolu s našimi odborníkmi prešli celú agendu.“
Väčšina Slovákov je dnes voči Ukrajincom kritická, pričom si neuvedomujú, že ak by nás posudzovali tým istým metrom trebárs v Rakúsku, asi by sme neskončili najlepšie. Čo bude vláda robiť, aby zmiernila vplyv zavedenia víz na bežných obyvateľov Ukrajiny?
„Paralelne so zvažovaním zavedenia vízovej povinnosti uvažujeme o kompenzačných opatreniach voči našim krajanom, ktorí žijú na Ukrajine, a o tom, aby sa to nedotklo ani Ukrajincov, ktorí chodia na Slovensko s dobrými úmyslami.“
Viacero euroatlantických krajín sa vyjadrilo, že v OSN, kde sa rovnako ako Ukrajina uchádzame o kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady, v októbri podporia Ukrajinu, aby jej dali pocit dôležitosti. Neuvažovali ste nad tým, že Slovensko by vzdaním sa kandidatúry v prospech Ukrajiny spravilo gesto voči Kyjevu i voči Bruselu a Washingtonu?
„Viaceré európske krajiny vyhlásili, že podporia Ukrajinu - napríklad nemecký kancelár Schröder počas pobytu v Kyjeve. Ale boli aj také, ktoré vyjadrili podporu Slovensku. Kolegu Tarasjuka som informoval, že Slovensko nestiahne svoju kandidatúru. Nevyzerali by sme ako seriózny partner už vzhľadom na to, že mnohé krajiny nám sľúbili svoju podporu. Vieme, že Ukrajina je vo veľmi silnej pozícii, že jej nahrávajú aj nadchádzajúce prezidentské voľby, pretože demokratické krajiny majú záujem, aby tam pokračoval demokratický proces. Dobré vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou sú však dôležitejšie ako to, kto získa miesto v Bezpečnostnej rade. To je len na dva roky, ale naše vzťahy budú pokračovať aj potom.“
JURAJ KITTLER