Vstup Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je jednou z hlavných ekonomických priorít vlády. Krajiny tohto združenia tvoria cieľový trh pre viac ako 90 percent slovenských exportérov. Napriek tomu je dátum vstupu Slovenskej republiky do tejto organizácie otázny.
V akom čase vidíte možnosť rozšírenia OECD o Slovensko a aké zmeny - politické aj ekonomické - by dovtedy mali byť realizované?
„OECD sa v minulosti už niekoľkokrát odmietavo postavila k akýmkoľvek náznakom toho, v akom časovom horizonte by sa napríklad Slovensko malo stať jej členom. Zatiaľ nie je možné určiť, kedy k takémuto kroku dôjde. To závisí od pokroku Slovenska a jeho reakcie na naše žiadosti, ako aj od tempa prác výborov OECD. Proces vyhodnocovania pripravenosti nie je jednoduchý a zaoberá sa viacerými oblasťami ekonomického a politického života. Technické vyhodnocovanie v prípade Slovenskej republiky už značne pokročilo, stále však potrebujeme určité informácie a potvrdenie postojov slovenských politikov, ktoré presvedčí pracovné výbory OECD o tom, že krajina je ochotná akceptovať naše podmienky a schopná ich trvale udržať.“
Napriek tomu sa však už objavili niektoré odhady a úvahy, podľa ktorých by Slovensko mohlo vstúpiť do OECD už v roku 2000. Myslíte si, že takéto vyhlásenia sú v súčasnej situácii predčasné?
„Viem o tom a chápem, že niektorí politici by si naozaj želali takýto scenár. Výsledné rozhodnutie o tom, kedy sa Slovensko stane súčasťou OECD, nie je na jej šéfoch, ale na všetkých členských krajinách. Našou politikou je vyhýbať sa akýmkoľvek špekuláciám o konkrétnom dátume.“
MICHAL NALEVANKO
(Rozsiahlejší rozhovor s E. Burgeatom
uverejníme zajtra)