Pri vysokom dopyte 3,032 miliardy Sk bankám dodala 1,5 miliardy Sk pri priemernom výnose 9,71 % p. a. (min. 9,15 % p. a., max. 9,9 % p. a.). Podľa dílera Istrobanky Pavla Kruka vzhľadom na vysoký neuspokojený dopyt v repotendri si viaceré banky potrebovali doplniť likviditu. Aj preto došlo po zverejnení výsledkov repotendra k prechodnému oživeniu obchodovania a nárastu sadzieb jednodňových o 0,7 percentuálneho bodu na 10,3/10,8 % p. a. a týždňových depozít o 0,3 percentuálneho bodu na 10,5/11,0 % p. a.
Bankový sektor k včerajšiemu dňu kumulatívne plnil povinné minimálne rezervy na 99,61 %, pričom komerčné banky na svojich účtoch v NBS deponovali 36,603 miliardy Sk. Keďže z medzibankového trhu reálne odišlo o 800 miliónov Sk viac (celkovo 2,48 miliardy Sk), ako sa predpokladalo, podstav sektora dosiahol 670 miliónov Sk. Podľa P. Kruka skutočnosť, že centrálna banka dodala v repotendri bankám len 1,5 miliardy Sk, možno vysvetliť tým, že v piatok do sektora prichádzajú zdroje zo splatných štátnych dlhopisov a úrokov z nich v objeme približne 1,5 miliardy Sk. Ako uviedol, tieto zdroje by mali minimalizovať podstav sektora. „Je preto možné, že NBS bude v piatok na trhu absentovať alebo sa rozhodne doplniť likviditu (v objeme približne miliardy Sk), aby upokojila banky, ktoré majú prechodný nedostatok likvidity, a predišla prípadnému nárastu úrokových mier ,“ uzavrel.
DEVÍZOVÝ TRH: Najsilnejšiu úroveň koruny od májového prepadu meny voči referenčnému euru a dvojmesačné minimum kurzu voči českej korune včera dosiahla slovenská mena, keď počas hektického dopoludňajšieho obchodovania kurz poklesol na 44,050/44,150 SKK/1 EUR. Prudký pokles kurzu začal už krátko po otvorení obchodovania na úrovni 44,480 SKK/1 EUR (stred). Díleri bánk sa zhodujú v názore, že za posilnením stál veľký 20- až 30-miliónový klientsky príkaz na predaj devíz, ktorý na trhu vyvolal ďalšiu vlnu predajov, ktorými si banky vyrovnávali svoje pozície. Po dosiahnutí včerajšieho minima 44,100 SKK/1 EUR (stred) sa trh od tejto úrovne odrazil a korigoval na 44,230/44,300 SKK/1 EUR. Podľa Zuzany Rafajovej z dílingu ING Barings súčasné posilnenie koruny nie je identické s vývojom v máji, keď koruna najskôr posilnila, aby v krátkom čase spadla na kritických 48,3 koruny za euro. „Trh je likvidnejší a menej volatilný ako predtým. Malé sumy už dnes nedokážu pohnúť kurzom ako v období májových turbulencií,“ dodala finančná odborníčka ING. Trend mierneho zosilňovania koruny, ako aj včerajší skok o takmer 40 halierov hodnotí Vladimír Kuzmiak z dílingu VÚB ako dôsledok nižšej potreby platieb importérov za dovážané tovary. V súvislosti s ďalším vývojom kurzu koruny predpokladá pokračovanie trendu posilňovania, keď poznamenal: „Z krátkodobého hľadiska tu vidím priestor na posilnenie, otázne je ako sa k týmto pohybom postaví NBS a či jej vyhovuje tak silná koruna.“ (TASR)