„Po návrate z dovolenky prednesiem rozhodné slovo,“ vyhrážal sa kritikom svojej politiky z radov sociálnej demokracie spolkový kancelár Gerhard Schöder, ktorý po návrte z dovolenky v Taliansku začal úradovať v provizórnom sídle spolkového kancelára v Berlíne, v budove bývalej Štátnej rady NDR. Predtým si však Schröder urobil zastávku v Saarbrückene, kde ako predseda sociálnej demokracie zvolal zasadnutie vedenia SPD. „Treba zlepšiť komunikačnú disciplínu,“ vyhlásil Schröder v Saarbrückene. Čo sa za pojmom „komunikačná disciplína“ skrýva - to nikto presne nevie. Jeden úspech však kancelár predsalen dosiahol. Väčšina členov vedenia SPD konštatovala, že nie je iná cesta, len akú ukázal Schröder. Nič sa oproti pôvodným úsporným plánom spolkovej vlády, ktoré ostro kritizovala nielen opozícia, ale aj vedenie odborov a ľavicové krídlo SPD, nezmení.
Úsporné opatrenia, podľa ktorých sa musí ušetriť 30 miliárd mariek, zostanú v platnosti, dôchodky sa zvýšia len o hodnotu inflácie a minerálna daň sa zatiaľ zvyšovať nebude. Ukázalo sa však, že „komunikačná disciplína“, po ktorej volal kancelár, nie je všetkými členmi vedenia SPD zachovaná.
Sársky ministerský predseda Reinhard Klimmt napríklad oznámil, že bude v spolkovej rade hlasovať proti návrhu spolkovej vlády, aby sa dôchodky zvyšovali len tak, ako stúpa inflácia a nie ako doteraz, podľa toho, ako sa zvyšujú platy a mzdy. V Sársku sa konajú 5. októbra krajinské voľby, podľa predpovedí stratí SPD svoju absolútnu väčšinu a nie je vylúčené, že krajinskú vládu v Sársku zostaví predstaviteľ kresťansko-demokratickej opozície Peter Müller. Aj sociálny demokrat Edmund Stolpe, premiér Brandenburska, kde budú voliči taktiež 5. októbra rozhodovať o novom krajinskom parlamente, naznačil, že so Schröderom v mnohých bodoch nesúhlasí. Samozrejme, že ťažkosti červeno-zelenej spolkovej vlády a predovšetkým sociálnej demokracie využívajú opoziční kresťanskí demokrati. Predseda CDU Wolfgang Schäuble vyhlásil, že CDU nebude uskutočňovať opozičnú politiku za každú cenu, ale vždy, keď sociálni demokrati porušia svoje predvolebné sľuby z minulej jesene, na to voličov jasne upozorní. „Sociálni demokrati sklamali voliča,“ povedal Schäuble a posledné prieskumy mu dávajú za pravdu. Za kresťanských demokratov by v súčasnosti odovzdalo hlas 45 percent voličov, za SPD len 36 percent. A spolkový kancelár Gerhard Schröder je v rebríčku najpopulárnejších nemeckých politikov až za tromi kresťanskými demokratmi. Pred ním je Schäuble, bývalý spolkový kancelár Helmuth Kohl a bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber. RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)