Ako hodnotíte fakt, že RR SDĽ nehodlá podporiť vládny návrh, za ktorý vo vláde hlasovali všetci ministri za SDĽ?
„Prevládlo tu politikum nad vecným posúdením problematiky. SDĽ sa jednoducho obáva, že v časti populácie sú isté predsudky voči privatizácii týchto podnikov.“
V prípade, že v koalícii nedôjde k dohode a SDĽ zablokuje schválenie novely, nebudete zvažovať svoje zotrvanie vo vláde, ktorá nebude mať podporu poslancov SDĽ?
„Nad tým budem uvažovať, keď to bude aktuálne. Ja osobne považujem tento zákon za veľmi dôležitý, na druhej strane by som nerád dával nejaké zbytočne prázdne gestá ako formu nátlaku.“
Do konca roku 2000 bude musieť vláda nájsť 34 miliárd na preplatenie dlhopisov FNM. Veľká časť výnosov z privatizácie má byť ale určená na krytie predošlých strát podnikov, eventuálne majú byť použité na ich rozvoj. Trúfate si teda naakumulovať požadované zdroje na dlhopisy?
„Treba na rovinu povedať, že čistý výnos z privatizácie bánk bude mínusový. Objem straty, ktorú bude v bankách treba uhradiť, bude zrejme vyšší ako výnos. (Na reštrukturalizáciu bánk bude musieť vláda nájsť 96 mld Sk, pozn. redakcie.) Aj preto bude dôležité, či budeme môcť privatizovať aj časť ďalších podnikov.“
O ktoré ďalšie podniky by teda malo ísť?
„Energetika, telekomunikácie, ale môžme ísť aj ďalej, napríklad vodárne a kanalizácie.“
Trúfate si teda nájsť 34 miliárd korún z privatizácie týchto podnikov?
„Tu platí priama úmera, čím väčší priestor na privatizáciu bude vytvorený, tým väčšia šanca je na nájdenie požadovaných peňazí na preplatenie dlhopisov.“ MAROŠ BAĽO