MOSKVA (ČTK, TASR) - Trojdňové rusko-americké konzultácie o jadrovom odzbrojení v Moskve sa včera skončili vyhlásením potvrdzujúcim odhodlanie oboch strán pokračovať v politike likvidácie zbraní - no bez konkrétnych výsledkov, čo sa týka uvedenia do praxe zmlúv START-II a III. V záverečnom spoločnom vyhlásení sa okrem zmluvy o obmedzení strategických jadrových zbraní START-II z roku 1993, ktorú ruský parlament dodnes neratifikoval, a START-III, ktorú je možné formálne podpísať až po ratifikácii predchádzajúcej zmluvy, spomína aj zmluva o obmedzení balistických rakiet (ABM) z roku 1972. Obe strany sa zhodli, že táto zmluva by mala ostať záväznou pre obe strany.
Washington má v úmysle vybudovať systém protibalistickej raketovej obrany, a preto presadzuje zmeny v zmluve. Tento systém by mal byť schopný zlikvidovať raketu, alebo menší počet rakiet odpálených napríklad z Iránu alebo Severnej Kórey. Američania zdôraznili, že systém nebude schopný odvrátiť rozsiahly raketový jadrový útok, akého by bola schopná napríklad Moskva. Rusko systém odmieta, pretože vraj znamená porušenie strategickej rovnováhy. Jeľcin však aj napriek odporu ruskej vojenskej elity v júni na schôdzke s Clintonom v Nemecku súhlasil s rokovaním o modifikácii ABM.
Rusko má nedostatok finančných prostriedkov na udržiavanie a obnovu veľkého počtu rakiet a jadrových hlavíc a preto je ich redukcia pre Moskvu z hospodárskeho hľadiska výhodná. Problémy však spôsobujú aj vysoké náklady na zošrotovanie zbraní.