Poľsko prežilo nedávnu vojnu v Kosove ako nováčik v Severoatlantickej aliancii. Na otázky v súvislosti so skúsenosťami Poľska s členstvom v aliancii a o význame integrácie odpovedal včera počas oficiálnej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera v Poľsku jeho poľský kolega A. Kwaśniewski.
Pre Českú republiku a Maďarsko bol konflikt v Kosove ťažkou skúškou. Ako sa tento vojnový konflikt odrazil na vzťahu Poľska k NATO?
„Väčšina Poliakov pochopila vojenský zásah NATO, to však neznamená, že sa v médiách neozvali aj iné hlasy. Podpora pre NATO bola daná našou historickou skúsenosťou. Takmer presne pred 60 rokmi sa v Európe ozývali hlasy, ktoré sa pýtali, prečo by sa malo zomierať za Gdansk. V dôsledku tejto ľahostajnosti štátov vypukla najtragickejšia vojna v dejinách ľudstva. Týmto sa ukázalo, že tí, ktorí nechceli umierať za Gdansk, nakoniec položili životy v druhej svetovej vojne. Druhým dôvodom pre akceptáciu zásahu NATO bola skutočnosť, že my veľmi dobre vieme, čo znamenajú etnické čistky. U nás sa odohrávali čistky zo strany nacistov, prežili sme holokaust. Preto Poliaci podporili NATO a urobia všetko pre to, aby sa pakt stability pre Balkán uviedol do života. Uvedomujeme si, že dovtedy bude existovať napätie na Balkáne, budú pretrvávať rozdiely v bohatstve medzi ľuďmi i kontroverzné medziľudské vzťahy.“
Ako podľa vás ovplyvní kosovská kríza integráciu do Európskej unie?
„Integračný proces musí pokračovať a mal by sa ešte urýchliť. Všimnite si, že tam, kde máme do činenia s integrovanou spoločnosťou, nie sú konflikty - existuje tam priestor na dohodu. A nehovorím len o Európskej únii, ale aj o visegrádskej skupine a o baltskom prostredí. Takže si myslím, a rovnaký názor má väčšina politikov v Európe, že problém Kosova a Balkánu je ďalším argumentom pre urýchlenie integrácie ďalších krajín do Európskej únie.“
MIRIAM MRÍZOVÁ-ZSILLEOVÁ