tí, ktorých aktivity nesúvisia s hlavnou oblasťou podnikania. Neobíde ani zoštíhľovanie počtu zamestnancov. Dnes v Biotike pracuje viac ako 1200 ľudí, prepúštanie postihne asi 300 zamestnancov. Podľa J. Krištofčáka je nevyhnutné znížiť mzdové náklady až o 30 percent, ostávajúcich 900 pracovníkov je konečný počet, ktorý bude vedenie spoločnosti stabilizovať. Firma sa tak snaží odolať konkurenčnému tlaku trhového prostredia, kde dnes pôsobí množstvo lacnejších, najmä ázijských producentov liekov. Ušetrené prostriedky použijú na zlepšenie obchodných aktivít a výskumno-vývojovej základne.
„V súčasnosti sa celý manažment zapojil do šetrenia nákladov. Vo vzťahu k organizačnej štruktúre a zamestnanosti predpokladám ukončenie sanačného procesu v priebehu najbližších dvoch mesiacov. Sledujeme odstránenie duplicitných činností, vedenie spoločnosti sa zjednoduší a niektoré aktivity sa skoncentrujú“, povedal J. Krištofčák.
K 1. 6. tohto roku dosiahli pohľadávky Biotiky hodnotu 446,5 mil. Sk, z toho asi 100 miliónov je nedobytných.
Za dlhoročnú slabinu Biotiky označil J. Krištofčák marketingové aktivity. „Biotika bola vžda orientovaná na výrobu, na obchodné aktivity mala partnerov“, dodal. Snahou Biotiky je tiež modifikovať výrobkové portfólio, kde nosnú časť výroby predstavuje penicilín, vzrastajúci trend majú produkty pre poľnohospodárstvo. V priebehu jedného roka plánuje vedenie Biotiky nájsť vhodného zahraničného investora, nábeh rokovaní čaká na vyjadrenie akcionárov. Zatiaľ s nikým nerokovali. Cieľom je nájsť kapitálovo silného a konkurenčne schopného partnera. Podľa J. Krifčáka sa o odkúpenie parciálnych aktivít podniku uchádzalo už viac záujemcov, vedenie však takú alternatívu nepripúšťa. „Biotika je už dosť oklieštená, ďalší predaj niektorých častí by vážne ohrozil výrobu ostatku spoločnosti“, povedal.
V roku 1999 nedosiahne Biotika kladný hospodársky výsledok, obrat smerom ku kladným číslam očakáva vedenie v horizonte dlhšom ako jeden rok.