Mimoriadne bezpečnostné opatrenia sa pripravujú v Belehrade pred dnešným kvalifikačným stretnutím o postup na budúcoročné futbalové majstrovstvá Európy Juhoslávia - Chorvátsko (20.30 h, rozhoduje Dán Kim Milton Nielsen). Termín ostro sledovaného súboja UEFA už raz preložila - v marci tohto roku kvôli vojnovému konfliktu v Kosove. Až dnes by malo prísť k prvej futbalovej konfrontácii obidvoch krajín od vyhlásenia nezávislosti Chorvátska v roku 1991. Mierny športový handicap však ostáva - obidva vzájomné zápasy v 8. kvalifikačnej skupine sa uskutočnia bez fanúšikov hosťujúceho mužstva. Chorvátom budú chýbať priaznivci v Belehrade, Juhoslovanom zasa v záhrebskej odvete.
Hoci jednému i druhému ide o postup na ME do Belgicka a Holandska (lepšie sú na tom domáci, ktorí s deviatimi bodmi jasne vedú skupinu, Chorváti získali zo štyroch stretnutí sedem a sú štvrtí), pre niektorých hosťujúcich futbalistov to bude zápas plný nostalgie, lebo kedysi obliekali spoločný juhoslovanský dres a dnes sa postavia proti svojím bývalým spoluhráčom. Všetci futbalisti veria, že súpermi sa stanú len na dnešných deväťdesiat minút. Ani oni politickú líniu nezmenia. Do predpredaja išlo napríklad 55 000 vstupeniek, ale 22 000 z nich „zhrablo“ belehradské ministerstvo športu. Dôvod je prostý, nie však športový - pokúsiť sa predísť protestným akciám proti juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Ešteže pískaniu pri juhoslovanskej hymne nemôže na štadióne zabrániť žiadne ministerstvo. A v Belehrade sa navzdory všetkým neprajníkom bude prvýkrát hrať aj chorvátska.
Tréner Miroslav Blaževič, ktorý vlani na svetovom šampionáte vo Francúzsku priviedol chorvátsku reprezentácu k bronzu, upozorňuje práve na politické dimenzie tohto zápasu: „Aj keď sa vždy a všade zdôrazňuje, že ide o šport, pravda je v tomto prípade iná: toto stretnutie nie je normálnym futbalovým stretnutím. Súboj má zvláštny význam a nikto nemôže zaprieť politický výbuch.“ Blaževič vie, že celá jeho krajina dúfa v belehradský úspech. Najmä po francúzskom nečakanom triumfe. „Všade kam prídem, sa ma pýtajú, či vyhráme. Neviem presne, či to má nejaký vplyv na mojich hráčov. Juhoslovanská reprezentácia bude až fanaticky motivovaná. Ale vo futbale nie je nič nemožné. Ak uspejeme, venujem víťazstvo celému chorvátskemu národu, pretože srdcom a dušou bude stáť pri nás.“
„Bude to nebezpečný zápas pre obidve strany,“ konštatoval 31-ročný Chorvát Zvonimir Soldo. „Takýto zápas má, samozrejme, istý náboj, pretože na udalosti z minulých rokov sa jednoducho nedá zabudnúť. Šport by mal však napomáhať k zbližovaniu,“ vyhlásil juhoslovanský reprezentant Slobodan Komljenovič, ktorý oblieka dres nemeckého bundesligového klubu 1. FC Kaiserslautern. Práve o pokuse zbližovania cez šport svedčí aj najnovšia iniciatíva USA, ktoré plánujú uskutočniť priateľský medzištátny futbalový zápas s Iránom. Pravdepodobne v januári budúceho roka. Hoci sa oba tímy stretli vlani na MS v Lyone (Irán vyhral 2:1), konfrontácia bola len výsledkom žrebu. Teraz ide o dobrovoľnú snahu Američanov zlepšiť vzájomné vzťahy, ktoré sú medzi týmito krajinami od roku 1979 viac ako chladné.
MIROSLAV BUKOV