MOSKVA (ČTK) - Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma včera schválila kandidatúru Vladimíra Putina na post premiéra. Putin, bývalý šéf Federálnej bezpečnostnej služby (bývalej KGB), ktorý by sa podľa predstavy prezidenta Borisa Jeľcina mal stať budúcim ruským prezidentom, musel včera odpovedať na otázky poslancov, ktorí ho v interpeláciách podrobili tvrdému vypočúvaniu. Neútočili pritom nijako na kandidáta samotného, len upozornili, že kvôli rozmarom prezidenta sa stal už šiestym premiérom za jediný rok. Putin vystupoval vcelku sebavedome, ale tentokrát jednoznačne nepotvrdil, že sa chce stať prezidentom. Poslancom povedal, že jeho budúcnosť bude závisieť na tom, či zvládne svoje povinnosti, pokiaľ sa stane predsedom vlády. Pred týždňom však uviedol: "To, či budem mať morálne právo usilovať sa o túto funkciu, bude závisieť na mojej činnosti na čele vlády. Keď nebudú žiadne výsledky, potom nie je o čom hovoriť."
Vyhlásil, že jednou z hlavných úloh ruskej vlády je "zbezpečiť pokoj a poriadok v krajine a usporiadanie poctivých a spravodlivých parlamentných a prezidentských volieb". Prisľúbil, že vláda sa bude tvrdo usilovať o zamedzenie nezákonnej činnosti, bude presadzovať reformy a usilovať sa o obrodenie a upevnenie vojenskej mohutnosti krajiny. Povedal tiež, že zahraničná politika Ruska sa nezmení. Putin uviedol, že treba materiálne i morálne podporiť armádu. Vojenská služba sa musí podľa jeho slov stať prestížnou záležitosťou. V budúcnosti by vláda chcela venovať na financovanie ozbrojených síl až 65 percent z príjmovej časti rozpočtu, uviedol.
Na severnom Kaukaze je podľa Putina potrebné predovšetkým vytvoriť dôstojné sociálne a materiálne podmienky pre život tamojších obyvateľov. Len tak sa podarí zabezpečiť stabilizáciu tohto regiónu, povedal. Oznámil, že hlavnú cestu pre riešenie situácie vidí v rokovaniach. Dnešné kroky federálnych úradov na Kaukaze pritom podľa jeho slov "celkom zodpovedajú zákonom". Nevylúčil, že vo výbušnej oblasti by mohol byť nastolený výnimočný stav, alebo nejaký osobitný režim. Ďalej oznámil, že bude pokračovať v reformách, ktoré začali jeho predchodcovia, ktorí pôsobili na čele vlády. Sľúbil, že väčšina ministrov zostane vo svojich funkciách. Priznal, že na formovaní kabinetu Sergeja Stepašina sa podieľal tiež on a vraj získal súhlas prezidenta s tým, aby si väčšina ministrov svoje funkcie zachovala.