proti metastázam
Presne cielenými alkoholovými injekciami lieči Dietrich Grönemeyer, vedúci Ústavu mikroterapie v Bochume, rakovinotvorné nádory, uviedla agentúra DPA. Dávky 96-percentného alkoholu sú tenkými ihlami zavedené priamo do nádoru. Pôvodne chcel Grönemeyer týmto spôsobom zničiť citlivé nervy v okolí nádorov a zmierniť tak bolesti pacientov. "Pritom som zistil, že aj nádory prestali rásť," hovorí odborník na rakovinu. Novou metódou lieči zatiaľ rakovinové metastázy v oblasti chrbtice, ktoré sú najbolestivejšie. Tieto metastázy sa tvoria v pokročilom štádiu rakoviny hrudníka, prostaty, pľúc alebo obličiek. Alkohol zničí tkanivo napadnuté rakovinou a aktivuje bunky zabíjače v tele pacienta. Liečba mala doteraz úspech u 80 zo 100 pacientov. "Nemôžeme ich vyliečiť, ale aspoň sa cítia uvoľnenejší a viac si dôverujú," konštatoval Grönemeyer.
Imeldina zbierka
Imelda Marcosová, vdova po filipínskom diktátorovi, sa naďalej oddáva svojej starej topánkovej vášni. Podľa správ včerajšej miestnej tlače si 70-ročná manželka dnes už nebohého Ferdinanda Marcosa opäť zadovážila novú kolekciu 3 000 párov topánok. Kedysi už vlastnila "zbierku" podobného rozsahu, avšak nepriaznivé historické okolnosti ju donútili zrieknuť sa topánkového bohatstva. V roku 1986, keď Marcosovci museli veľmi rýchlo opustiť krajinu, Imelda zanechala v Manile napospas osudu 3 000 párov obuvi. Časť z nich bola umiestnená v múzeu topánok neďaleko hlavného mesta Filipín. Keď sa Marcosová v roku 1991 vrátila z Havajských ostrovov do vlasti, priniesla si v batožine 1 200 párov topánok. Dnes už má sortiment kompletný, ako za starých čias, len krajší a modernejší.
Drakula pomáha Červenému krížu
Posledný žijúci príbuzný krvavého rumunského vojvodcu grófa Drakulu sa ako dobrovoľník nemeckého Červeného kríža snaží presvedčiť ľudí, aby darovali krv a doplnili tak vysychajúce zásoby vzácnej tekutiny v Nemecku, informuje britský denník
Daily Telegraph. Gróf, plným menom Ottomar Rudolphe Vlad Dracul princ Kretzulesco, žije v rozpadávajúcom sa zámku na predmestí Berlína. Popudom, ktorý ho primäl pomôcť ČK bola výzva ministerky zdravotníctva Andrey Fischerovej. Zásoby krvi v Nemecku sú totiž také nízke, že lekári museli odložiť neurgentné operácie. Gróf Drakula pomáha ČK s kampaňou - navštevuje špeciálne upírske filmové predstavenia pre darcov krvi v Berlíne. Každý, kto daruje túto vzácnu tekutinu, si okrem grófovho poďakovania môže odniesť na pamiatku i jeho autogram.
Ako vznikla
fotokopírka
Prvé práce "na kolene", súvisiace s fotokopírkou, spadajú do začiatku 30. rokov. V tom čase skončil štúdium fyziky Chester F. Carlson. Keďže chcel spojiť záujem o techniku a svojho "koníčka" právo, prijal miesto v advokátskej poradni. Potreboval každý deň kopírovať doklady, lenže v tom čase neexistoval nijaký rýchly systém, píše denník Le Figaro. Jedného dňa si Carlson povedal: "Dosť, vymyslím nejaký stroj na kopírovanie." Deň "D" nastal 22. októbra 1938, kedy vznikla prvá fotokopírka. Pretože stroj zaznamenával písmo bez tekutiny, Carlson postup pomenoval gréckym slovom xerografia. Výskumný riaditeľ malej fotografickej spoločnosti Haloid presvedčil vedenie spoločnosti, aby odkúpila Carlsonove patenty. Slovo xerografia sa skrátilo na xerox. Prvá fotokopírka sa dostala do predaja v roku 1948. (TASR)