Nie je tajomstvom, že spojenecké štáty po vojne umožnili stovkám špičkových nemeckých vedcov pokračovať v kariére na svojom území. Kým v prípade USA a Veľkej Británie boli tieto skutočnosti už dostatočne prebádané, pokiaľ ide o Austráliu, detaily o jej účasti na operácii Matchbox, v rámci ktorej boli zhromaždené vedecké kapacity z povojnového Nemecka, ostali takmer polstoročia utajené vo vládnych archívoch. Nové odhalenia publikovali včera austrálske denníky The Age a The Sydney Morning Herald. Podľa nich najmenej 127 nacistických vedcov, medzi nimi aj príslušníci elitných jednotiek SS, členovia NSDAP a vojnoví zločinci našli v Austrálii uplatnenie na obranných a výskumných projektoch. Vedci boli do Austrálie privezení v rokoch 1946 a 1951, v čase, keď mala Austrália oficiálne pre Nemcov hranice uzatvorené.
Operácia Matchbox sa zrodila v čase, keď si po vojne spojenci uvedomili hodnotu nemeckého vojenského tajomstva a uvedomili si cenu mozgov, ktoré pomohli Nemecku stať sa svetovou veľmocou. V epoche denacifikácie a povojnových tribunálov Británia, USA a rovnako aj Austrália zatvárali oči pred politickou minulosťou takýchto osôb. Dohodu nezamestnávať vedcov s nacistickou minulosťou ako prví porušili Rusi. Bolo preto treba zabrániť tomu, aby nemecké vojenské tajomstvá výrazne posilnili vojenský potenciál Ruska. Stovky nemeckých vedcov previezli vtedy do západnej zóny, kde ich držali na tajných miestach. Na ich odchod bol potrebný americký súhlas a ten bol v mnohých prípadoch vydaný aj vtedy, ak osoba neprešla procesom "denacifikácie".
Odhalenia ukázali, že v protiklade so správou z vyšetrovania v roku 1986 medzi 127 vedcami "dovezenými" do Austrálie bolo 31 členov
NSDAP a šesť členov prepadových oddielov SS. Desať z nich predtým pracovalo pre chemický koncern I. G. Farben, ktorý vyvinul jedovatý plyn "cyklón B" používaný v plynových komorách. Ďalej boli medzi nimi šéf továrne na leteckú techniku Messerschmitt, osoba, ktorá sa podieľala na vývoji helikoptéry, jadrový fyzik a radaroví experti. Veľká väčšina nemeckých vedcov dostala zmluvu s obrannými a aeronautickými vládnymi laboratóriami v Melbourne a Adelaide, iní sa zamestnali v súkromných firmách. V rámci projektu bol vytvorený úrad pre Zamestnanie vedeckého a technického personálu nepriateľa (ESTEA), ktorý nemeckým vedcom zariadil pôžičky, dovoz vedeckých prístrojov, knižníc a osobných vecí a často im pomáhal aj vyviezť majetok a peniaze z okupovaného Nemecka.
(Podľa Sydney Morning Herald, kl)