iteľné, ako sám posledný jazykový spor v rámci európskej pätnástky.
Fíni uviedli svoje premiérové predsedníctvo v únii skutočne nezvyklým spôsobom. Päťmiliónový štát, ktorého občania sú akosi stále nespokojní s členstvom v únii, sa rozhodol uštedriť lekciu 81-miliónovému Nemecku a zrušil nemčinu ako rokovací jazyk pri neoficiálnych stretnutiach ministrov krajín EÚ. "Nemôže byť ani reči o tom, že diskriminujeme Nemcov, Talianov, či Španielov," snažil sa fínsky premiér Paavo Lipponen na stránkach miestnej tlače otupiť ostrie protestov. O tom nakoniec málokto pochyboval. Fíni chceli dať Nemcom príučku, ktorú Paavo formuloval nasledovne: "Predovšetkým veľké krajiny si musia byť vedomé ich zodpovednosti, a nie myslieť na vlastnú autoritu".
Jazykový spor nebol ničím iným ako nekonečným súbojom malých proti veľkým v únii. Veď po nemecky sa na neoficiálnych stretnutiach hovorilo aj počas britského aj počas luxemburského predsedníctva, nehovoriac o posledných predsedníctvach Rakúšanov a Nemcov. Nikto nič nenamietal, veď najväčšia skupina obyvateľov únie - 90 miliónov ľudí, hovorí po nemecky. A tak sa v Bonne i vo Viedni nahnevali a na dve neoficiálne stretnutia ministrov priemyslu a kultúry do krajiny tisícich jazier neprišli.
Postoj nekompromisných Fínov, ktorí svoju kampaň korunovali návrhom na ustanovenie vymierajúcej latinčiny za rokovací jazyk, zrejme zmenil ich vlastný septembrový program. Hneď po prázdninách majú vo fínskej Saariselke stretnutie šéfovia diplomacií a koncom septembra v Tampere ministri členských krajín EÚ pre vzdelávanie. A tak si hovorca fínskeho ministerstva zahraničných vecí na pomoc zobral tvrdenie o "enormnom význame", ktorý pre Fínov majú práve spomínané neoficiálne stretnutie a jazykový spor na chvíľu odložil. V Saariselke a Tampere budú mať nemecky hovoriaci ministri simultánne tlmočenie.
Lenže, nie sú ministri ako ministri. Joschka Fischer a Wolfgang Schüssel sa síce môžu dohovárať v rodnej reči, ich kolegovia z vlády, šéfovia rezortu pre výstavbu bytov však už takéto privilégium mať nebudú. V Kuopio, kde sa ministri členských krajín pre výstavbu stretnú, sa už bude opäť hovoriť len po fínsky, anglicky a francúzsky. A večná otázka, na ktorej sa členské krajiny nikdy nevedia dohodnúť, bude mať ďalšie nepochopiteľné pokračovanie.
MIRIAM MRÍZOVÁ-ZSILLEOVÁ