vychytený Heidelberg je terajším pôsobiskom jediného kandidáta na post nového veliteľa medzinárodných mierových síl v Kosove (KFOR) - nemeckého generála Klausa Reinhardta.
Päťdesiatosemročný štvorhviezdičkový generál patrí k nemeckej vojenskej pýche. Reinhardt patrí k tým osobnostiam, ktoré problém neobchádzajú, ale povedia priamo o čo ide. Jeho prednosťou údajne je, že presne pozná citlivý terén medzi politikou a armádou. Ako veliteľ jednotiek v Koblenzi v rokoch 1996-98 bol zodpovedný za koordináciu nasadenia nemeckých vojakov v Bosne. Už vtedy povedal: My vojaci nemôžeme donútiť ľudí k skutočnému mieru. O svojom prípadnom novom poste si preto generál Reinhardt nerobí žiadne ilúzie. Od apríla tohoto roku je Reinhardt veliteľom spojeneckých pozemných síl v strednej Európe.
Ukážkovú kariéru začal po štúdiu histórie a politických vied vo Freiburgu. V rokoch 1983 -1986 bol pobočníkom vtedajšieho ministra obrany za CDU a neskoršieho šéfa NATO Manfreda Wörnera. V roku 1990 odišiel na vojenskú akadémiu v Hamburgu, ktorá patrí k najlepším. Počas jeho trojročného šéfovania otvorila akadémia dvere aj vojakom z bývalého Varšavského paktu.
Namiesto pôvodne navrhovaného nemeckého ministra obrany Rudolfa Scharpinga nakoniec prevezme vedenie NATO po Javierovi Solanovi britský minister obrany George Robertson. Nástupcom britského generála Michaela Jacksona na čele jednotiek KFOR by mal byť zase nemecký generál Reinhardt.
Aj keď definitívne rozhodnutie podľa vojenského hovorcu NATO ešte zďaleka nepadlo, Nemec v čele 45-tisícového kontingentu medzinárodných jednotiek by podľa Britov znamenal novú kapitolu dejín. Už 200 rokov totiž nevelil britským vojakom žiadny nemecký veliteľ. Naposledy to bolo v roku 1813, keď oddiely britskej kráľovskej artilérie pod vedením maršala Blüchera porazili Napoleona.
(mim)