Rok po tom, ako Bill Clinton verejne priznal svoj "nevhodný" vzťah s Monikou Lewinskou, škandál doznel bez toho, aby znížil energiu prezidenta, z ktorého sa odvtedy stal manžel senátorskej kandidátky. Správa nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra, obvinenie Snemovňou reprezentantov a proces v Senáte, ktorý sa skončil 12. februára neslávnym zbavením viny, síce ešte straší kolektívnu pamäť, sú to však už iba starostlivo ukrývané spomienky.
Znechutená verejná mienka, zdiskreditovaný politický svet a prezident - všetci investovali energiu do toho, aby sa prekonal škandál, ktorý všetci vnímali ako medzinárodné zosmiešnenie. Bill Clinton bol šesť mesiacov po zbavení viny síce morálne oslabený, ale vykazoval oveľa väčšiu odhodlanosť ako kedykoľvek predtým ostať v prezidentskom úrade, ktorý opusí až po vypršaní druhého a posledného mandátu v januári 2001. Verejne vyjadruje svoju lásku k manželke, ktorej senátorské ambície sa posilňujú v prieskumoch verejnej mienky vždy, keď sa ho zastáva. Blízky východ, Ulster, Kosovo, naťahovanie sa s Kongresom o republikánsky projekt masového zníženia daní, zasadzovanie sa za prísnejšie regulovanie predaja a prechovávania zbraní alebo podpora pre jeho vyhliadnutého nástupcu viceprezidenta Al Gora - tu všade sa Clinton angažuje. "Nie som podľa všetkého ako niektorí moji predchodcovia. Necítim sa blízko konca. Chcem toho urobiť čo najviac. Chcem sa ubezpečiť, že dávam Američanom všetko, čo môžem, a to každý deň," vyhlásil koncom júla na jednej tlačovej konferencii.
Niektorí poslanci neskrývajú svoje prekvapenie. "Angažuje sa, je sústredený," povedal demokratický senátor Joseph Lieberman v The Washington Post. "Je v dobrej nálade a veľmi aktívny," pripusil šéf demokratickej menšiny Tom Daschle. Po prieskume verejnej mienky, ktorá odmietala jeho zosadenie, bola k nemu nakoniec veľkodušná aj justícia: jeden sudca z Arkansasu ho koncom júla odsúdil na pokutu 90 000 dolárov za urážku súdu, ktorej sa dopustil tým, že klamal o povahe svojich vzťahov s Monikou Lewinskou.
Jeho žena Hillary, povýšená na sväticu vďaka dôstojnosti, ktorú ukázala pri ponížení, sa rozhodla rozbehnúť svoju vlastnú politickú kariéru, čo nebýva u prvej dámy zvykom. Ako kandidátka do Senátu v štáte New York nedávno vysvetlila v rozhovore pre časopis Talk, že nevery svojho muža súvisia s jeho ťažkým detstvom a matkou a babičkou, ktoré súperili o jeho priazeň. Nečakaným dôsledkom tohto nepriameho odpustenia bolo to, že volebné preferencie v prieskumoch sa zvýšili na úroveň jej pravdepodobného súpera, republikánskeho starostu New Yorku Rudolpha Giulianiho.
Už niekoľko týždňov prezidentský pár neváha verejne vyjadrovať svoju znovunájdenú lásku. A ostatní hrdinovia škandálu už nezvykli v hlavných titulkoch tlače figurovať.
(ČTK/AFP)