Letisko v Hannoveri - koniec júla: Lietadlo do Moskvy malo odletieť za necelú pol hodinu. Jeden z cestujúcich však nenastúpil. Úradníci Spolkového úradu na ochranu ústavy - nemeckej kontrarozviedky - zatkli 39-ročného obchodníka, ktorý mal namierené do ruského hlavného mesta. V jeho batožine našli desiatky tajných dokumentov, predovšekým doklady z leteckej a zbrojnej továrne DASA. Toho istého dňa zatkli v Mníchove 52-ročného inžiniera zo závodu DASA, dodávateľa správ spojke ruskej spravodajskej služby.
Zásah Spolkového úradu na ochranu ústavy odhalil dosiaľ najväčší špionážny prípad od zjednotenia Nemecka. Podľa niektorých informácií na seba upútal pozornosť obchodník bývajúci v malej obci v blízkosti Soltau v Dolnom Sasku častými letmi do Moskvy. Podľa iných zdrojov to bol bývalý dôstojník východonemeckej Štátnej bezpečnosti, ktorý na ruského špióna upozornil. Za obdržané informácie dostal zatknutý obchodník-špión od Rusov najmenej 180 000 mariek.
Zatknutie ruských agentov vzbudilo v Spolkovej republike veľký rozruch. Médiá sa najskôr domnievali, že najväčší "úlovok" špióna boli plány raketového vybavenia bojového lietadla Eurofighter, ktorým sa má vyzbrojiť letectvo niektorých členských krajín NATO v roku 2002. Zistilo sa však, že inžinier pracujúci v továrni DASA k plánom Eurofighteru nemal prístup. Navyše je raketová výzbroj lietadla len v plánovacom štádiu a o ničom konkrétnom sa doteraz nerozhodlo. Napriek tomu však majú špionážne materiály pre Rusov veľkú hodnotu. Ide predovšetkým o posledné poznatky pri výrobe tankov a protitankových zbraní. Odborníci rozsah škody spôsobenej špiónmi zatiaľ iba vyhodnocujú.
Bývalý riaditeľ odboru Spolkového úradu na ochranu ústavy Josef Karkowsky, ktorý je hlavným poradcom Pracovného spoločenstva pre bezpečnosť hospodárstva, uviedol, že ruská špionáž patrí k najagilnejším v Spolkovej republike. Snaží sa predovšetkým získať informácie technického a vojenského chrakteru z najmodernejších nemeckých priemyselných závodov. "Získané informácie majú Rusom dopomôcť, aby sa stali technickou svetovou veľmocou," hovorí Karkowsky. Zatiaľ čo Spojené štátny pri získavaní správ volia prevažne cestu elektronickej špionáže, hlavne odpočúvaním telefonických a faxových spojov pomocou satelitu, pracuje ruská špionáž stále predovšetkým prostredníctvom agentov. Bývalí spolupracovníci Štátnej bezpečnosti NDR sú ruskou špionážou často vyhľadávaní ako zdroje informácií. Karkowsky, rovnako ako prezident Krajinského úradu na ochranu ústavy v Dolnom Sasku Rolf-Peter Mürnier, upozorňujú, že okrem Ruska sú v Spolkovej republike aktívne aj spravodajské služby Ukrajiny a ďalších bývalých štátov tzv. socialistického bloku.
RUDOLF STRÖBINGER,
Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)