é predajmi tejto meny voči jenu veľkými investičnými fondami. Obchodovanie na svetových devízových trhoch sa však aj naďalej nesie v znamení nízkej likvidity.
Jedinou udalosťou, ktorá tak bude determinovať vývoj najsledovanejších devízových krosov je aj naďalej zasadnutie Federálnej komisie pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fed-u, ktoré sa uskutoční koncom augusta. Naznačené pohyby smerom k silnejšiemu doláru sú motivované najmä pravdepodobným zvýšením úrokových sadzieb, ktoré trhy očakávajú približne na úrovni 0,25 percenta. Z hľadiska blížiaceho sa zasadnutia komisie, stability amerického akciového indexu Dow Jones a pri absencii iných výraznejších signálov tak pravdepodobne dolár bude získavať v ovzduší neistoty zvyšovania úrokových sadzieb. Včerajšie európske obchodovanie uzatváral americký dolár na úrovni 1,0640 USD/1 EUR. Okrem eura je citeľný vplyv zasadnutia Fed-u aj na japonský jen. V podobnom duchu možných zmien v menovej politike sa totiž vyjadrili aj autority Bank of Japan (BoJ). Japonský jen sa aj naďalej udržiava v pevnom rozpätí 114,50 až 115,30 JPY/1 USD.
Česká koruna zaznamenáva mierne oslabenie. Kurz koruny sa včera pohyboval v rozpätí 36,350-36,450 CZK/1 EUR, pričom trh naďalej nedokáže preraziť vyššie úrovne. Na margo silnej českej koruny včera sa vyjadril aj jeden z najvplyvnejších ekonómov sveta Jeffrey Sachs. Podľa tohto harvardského profesora je nadhodnotená koruna jeden z troch brzdiacich faktorov rozvoja českej ekonomiky. „Koruna je stále príliš drahá. Ja si českú republiku predstavujem ako dynamickú exportne orientovanú ekonomiku, ktorá dokáže pritiahnuť veľké množstvo zahraničných investícií“, uviedol vplyvný americký ekonóm. Silná koruna však vyššiemu prílivu investícií zabraňuje. Hlavným východiskom z krízy českej ekonomiky je podľa J.Sachsa devalvácia koruny spojená s ďalším ekonomickým motivovaním potenciálnych investorov.
TASR