sa počas najbližších dvoch rokov bude pohybovať okolo úrovne 2 percent, čo je výrazne pod cielenou hranicou vlády, ktorá je na 2,5 percenta. Niektorí predstavitelia britskej centrálnej banky si však myslia, že o dva roky sa výraznejšie prejavia skutočnosti tlačiace infláciu ostrovnej ekonomiky smerom nahor. Dvojročné obdobie je pomerne dlhé na to, aby niekto predpovedal, aká bude inflácia, a to bol aj dôvod, prečo neboli všetci členovia menového výboru v tomto ohľade jednotní.
Nárast inflácie v nasledujúcich rokoch podporia pravdepodobne aj niektoré súčasné ukazovatele britskej ekonomiky. Včera boli totiž zverejné čísla o britskej zamestnanosti a platoch, ktoré vykazujú podobný trend ako v Spojených štátoch. Kým nezamestnanosť je na historicky najnižších úrovniach, rast priemerných miezd akceleruje rýchlejšie ako ceny v obchodoch. Priemerné platy v júni vzrástli o 4,4 percenta a nezamestnanosť je na hladine 4,3 percenta. Nedostatok pracovnej sily môže podporiť ďalší rast miezd, čo by potlačilo aj infláciu smerom nahor. Okrem toho aj ceny domov v Britániii v poslednom čase zaznamenali stúpajúcu tendenciu. Nie je dokonca vylúčené, že cena bývania bude v najbližšom období rásť 3- až 4-krát rýchlejšie ako príjmy domácností.
Správa sa ďalej zaoberá očakávaniami týkajúcimi sa rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Ten by mal v tomto roku posilniť o 1 percento, čo je lepšie ako pôvodné predpoklady. V roku 2001 by mal rast HDP dosiahnuť už 3 percentá. Súčasnosť ukazuje, že ozdravovanie britského hospodárstva je na dobrej ceste, hoci Británia ešte neodstránila všetky riziká, ktoré by tento proces mohli spomaliť. Hospodársky rast by mohlo ohroziť aj zvýšenie úrokovej miery vo Veľkej Británii, a preto sa očakáva, že BOE ponechá svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 5 percentách. Zvýšenie tejto sadzby, ktorá je na 20-ročnom minime, by sa stretlo hlavne s odporom výrobcov a predajcov, ktorí si myslia, že zvýšenie úrokovej miery by mohlo poškodiť ozdravovací proces.