„Ide o publikácie s titulom Spoznávame Slovensko. Na trhu sa už nachádzajú štyri diely z nej - a to z regiónov Spiš, Orava, Liptov a Tatry. Snahou nášho vydavateľstva Dajama je predstaviť jednotlivé regióny Slovenska Slovákom, ale aj návštevníkom z iných krajín. Preto sú knihy vydávané nielen v slovenčine, ale aj v cudzojazyčných mutáciách (anglickej, nemeckej a poľskej). Celé Slovensko sme si rozdelili na 16 celkov podľa historicko-geografického členenia, teda podľa pôvodného členenia na župy, a podľa fyzicko-geografického členenia (podľa povodí). Každá príručka má charakter historicko-vlastivedného turistického sprievodcu. Na začiatku knihy je základná charakteristika prírodných pomerov oblasti, histórie, obyvateľstva. Jednotlivé obce a sídla sú samostatne predstavované, čitateľ získa podrobný prehľad o celej oblasti. Zaujímavosťou týchto príručiek je, že obsahujú početné legendy a rozprávania o jednotlivých miestach. Napríklad sa čitateľ dozvie, prečo je Kriváň krivý, alebo či permoníci - trpaslíci z bane - skutočne existovali. V zadnej časti príručky je výber najzaujímavejších peších či cyklistických trás s podrobným popisom celej trasy a prehľadnou mapkou. V príručke nájde čitateľ aj praktické informácie o múzeách, informačných centrách a pod.“
Je to naozaj veľa informácií, kvalitne spracovaných. Ako dlho vám trvalo, kým ste zozbierali všetky informácie?
„Nie je to všetko len moja práca. Pracujem spolu so spoluvydavateľom Dajamy Petrom Augustínim. Pri zbieraní informácií o regiónoch nám pomáha aj Ján Lacika, tiež geograf a geomorfológ. Už viac ako tri roky sme popri práci geografov cestovali po celom Slovensku a zbierali informácie o jednotlivých regiónoch. Zo začiatku sme sa zamerali hlavne na hraničné regióny, ktoré často zostávajú v pozadí oproti iným turisticky atraktívnejším oblastiam Slovenska. Obrazové prílohy nám poskytlo osem fotografov, na jazykových úpravách sa podieľalo desať prekladateľov. Takže dostatok ľudí sa delí o záverečný úspech.“
Ako ste sa dostali k turistike ako geograf?
„Moja práca je veľmi úzko spätá s turistikou. Ako geograf cestujem po celom Slovensku, zaoberám sa rôznymi zákonitosťami tvaru reliéfu, povodiami riek či usporiadaním sídiel ľudí. Ale turistika je predovšetkým mojím koníčkom. Dovolenku vždy strávim v nejakom kúte Slovenska, kde objavujem nové a zaujímavé miesta. Nikdy ma nelákali zájazdy typu hromadnej rekreácie v preplnenom centre niekde vo Vysokých Tatrách. Všetky trasy, o ktorých sa píše v príručkách, som osobne absolvoval. Väčšina turistických pochodov je niekoľkohodinová s vyšším stupňom náročnosti, ale s dobrou obuvou, oblečením a hlavne náladou ju zvládne každý. Ja som všetky trasy absolvoval napríklad s celou rodinou, aj deťmi.“
Momentálne si môžu ľudia kúpiť príručky o Liptove, Spiši, Orave a Tatrách. Kedy sa v obchodoch objavia aj ostatné regióny Slovenska?
„Ak všetko pôjde podľa plánu, vydáme na budúci rok ďalšie štyri publikácie. Ktoré regióny budú popisovať, zatiaľ neprezradím. Do troch rokov by sme však chceli takto predstaviť celé Slovensko. V pláne máme aj spracovanie slovensko-maďarského, slovensko-poľského a slovensko-moravského hraničného územia.“
VLADIMÍRA MAJTÁNOVÁ