Čo je zmyslom strednodobej koncepcie hospodárskeho a sociálneho rozvoja?
„Ide o základnú víziu o tom, aké priority a na akých hodnotách by mala byť ekonomická politika založená tak, aby priniesla efekt. Efektom by malo byť zvýšenie konkurencieschopnosti ekonomiky a dosiahnutie trvalého ekonomického rastu, ktorý môže priniesť aj zvýšenie životnej úrovne ľudí.“
Doteraz sme takúto koncepciu nemali. Stalo by sa niečo, keby sme ju nemali aj naďalej?
„Absencia koncepcie nespočívala len v tom, že neexistoval materiál, ale v tom, že politika bola často protirečivá. Na jednej strane sa deklarovala snaha vstúpiť do OECD, na druhej strane sa prijímali opatrenia, ktoré nás vylučovali z tohto klubu. Deklarovalo sa, že treba udržať rast, na druhej strane tu prevládala korupcia, spôsob, akým sa privatizovalo, ako sa vykrádali banky. Strednodobá koncepcia by mala byť vodidlom, ktoré ohraničuje rozdiely medzi ekonomickými politikami jednotlivých rezortov tak, aby boli konzistentné a aby bol napĺňaný hlavný cieľ.“
Rieši samotná hospodárska koncepcia a nadväzne priemyselná koncepcia, akým smerom sa budeme uberať? Či sa budeme orientovať na turizmus alebo na strojárstvo, alebo na niečo iné?
„Nie. Základom je, ako chápeme hospodársku politiku. Ak ju chápeme tak, že by to mal byť materiál hovoriaci, že budeme rozvíjať jedno odvetvie a rozvíjať iné, tak ide o prekonané chápanie. Išlo by o prekážku nášho vstupu do Európskej únie. Teraz prerokovaný materiál je naším spoločným materiálom s Európskou komisiou. Predpokladom úspešného hodnotenia Slovenska v Bruseli je aj to, či naša hospodárska politika je konzistentná s tým, čo považujú za efektívne v Európskej únii a vo vyspelých krajinách.“ (rf)