a spoločensky prestížnu prácu aj za múrmi Vatikánu a uspokojili sa na začiatok s postom vrátnika. Poradcovia Jána Pavla II. sa pokúsili napodobiť podobný grif pri "dobýjaní" Číny, keď chceli na začiatku dosiahnuť aspoň súhlas pre návštevu Hongkongu. Nepodarilo sa. Poľskému pápežovi sa dostať do Číny zadnými dvierkami nepodarí. Jemné ostrie vatikánskej politiky narazilo na štít opancierovaného komunistického dinosaura. Pre Peking by bolo pristúpenie na diplomatický kompromis pravdepodobne ešte stále prejavom vlastnej slabosti.
Odmietnutie návštevy nesie podľa neoficiálnych vatikánskych zdrojov dátum zo začiatku júla, aj keď podľa misijnej agentúry FIDES nemožno hovoriť o "oficiálnom odmietnutí", pretože neexistovala ani "oficiálna žiadosť". Diplomatické mlčanie oboch strán však prelomil uplynulú nedeľu hongkonský pomocný biskup Joseph Čen, ktorý vyhlásil, že "pre pápeža nie je vhodné nevštíviť Hong Kong vzhľadom na diplomatické vzťahy s Tchajwanom". Eskalácia napätia medzi Čínou a Tchajwanom sa však odohrala až niekoľko dní po čínskom odmietnutí a tak bola pravdepodobne len jednou z príčin. K nej treba prirátať zložité postavenie cirkvi v samotnej Číne, ale aj významnú spoločenskú úlohu, ktorú zohrávajú katolíci najmä v sociálnych štruktúrach života samotného Hongkongu. Čína chcela mať okrem toho réžiu prípadnej pápežovej návštevy pod priamou kontrolou, tvrdí FIDES. "Hongkong je regiónom pod osobitnou správou Číny a pápežova návšteva je viac-menej komplikovanou záležitosťou. Vatikán si je toho plne vedomý," napísal v odvolaní sa na oficiálne pekinské zdroje South China Morning Post.
Pekinské "nie" znamená pravdepodobne ďalšiu premrhanú šancu na zblíženie Číny so západným svetom. Ponuka Vatikánu bola totiž diplomaticky veľmi jemne vykalkulovaná tak, aby neubrala na prestíži ani jednej strany. Ján Pavol II. mal v Hongkongu predsedať slávnostnému vyvrcholeniu medzinárodnej synody pre Áziu a len druhotne by sa bol pri tejto príležitosti stretol s miestnou komunitou veriacich. Predpokladá sa, že synoda, ktorej pracovná časť sa konala v Ríme, bude teraz s najväčšou pravdepodobnosťou slávnostne skončená v novembri v Indii. Pápež pri tejto príležitosti navštívi aj Filipíny, Gruzínsko a Macao - ešte skôr, ako aj toto územie prejde spod portugalskej pod čínsku správu.
JURAJ KITTLER