Funkčné obdobia ruských vlád sa s blížiacim sa politickým koncom Borisa Jeľcina skracujú. Tá posledná, ktorú viedol pomerne mladý lojálny úradník vnútra Sergej Stepašin, „vládla“ sotva jedno leto. Kapriciózny starec sa 9. augusta, uprostred parného leta a so Štátnou dumou na prázdninách, rozhodol urobiť zásadný výstup. Vyhlásil rezignáciu (!) premiéra, vymenoval nového úradujúceho šéfa vlády a ešte ho aj celkom nečakane vymenoval za svojho nástupcu na ruskom „tróne“. Tento krok, ktorý Jeľcin nijako konkrétne neodvodil od úspechov či neúspechov Stepašinovej vlády, vyvoláva mnohé otázky, na ktoré dá spoľahlivú odpoveď len bedlivý pozorovateľ zákulisných šarád v Kremli. Tam sa totiž rozhoduje o vzostupoch a pádoch jednotlivcov, ktoré však majú čoraz ťažšie merateľný vplyv na ruskú realitu.
Stepašin či Putin - aký je v tom rozdiel? Obaja sú rovnako starí - 47 rokov, dokonca vraj priatelia, obaja sa dosiaľ vo vysokej moskovskej politike nijako osobitne nevynímali. Jednoducho - kádrové rezery či potrava pre politický kanón Borisa Jeľcina.
Zaujímavejšia je druhá časť Jeľcinovho včerajšieho televízneho vystúpenia. Už od januára bolo známe, že Jeľcin si vyberá, resp. vybral svojho korunného princa. Hovorilo sa o tom či onom, Primakovovi i Černomyrdinovi, a nebolo vylúčené prekvapenie. Ale éra mladej krvi pre Kremeľ, predstavovanej Borisom Nemcovom či Sergejom Kirijenkom, sa skončila veľmi rýchlo - bez ohľadu na to, o čo sa usilovali, nakoniec zohrali úlohu v panoptiku Jeľcinových kádrových hier a odišli. Znemožnili sa však už aj starí harcovníci, Jeľcinovi rovesníci Černomyrdin a Primakov. A tak prišli na rad „neskazení“, o to vernejší a všestrannejší úradníci vnútra.
Podľa niektorých je za odvolaním Stepašina obyčajná intriga - premiér bol vraj príliš aktívny a jeho odporcovia nahovorili prezidentovi, že chce využiť svoj post na odštartovanie vlastnej prezidentskej kampane. Premiérstvo je celkom dobrá štartovacia rampa, prečo teda na ňu neposadiť svoju vlastnú „raketu“, povedal si zrejme Jeľcin. Tým skôr, že minulý týždeň oznámila vznik konkurenčná predvolebná koalícia stredu, v ktorej bude okrem vážneho kandidáta na prezidenta, moskovského starostu Jurija Lužkova zrejme i ďalší bývalý premiér Jevgenij Primakov - teda všetko ľudia prezidentovi nemilí. Pritom Jeľcin považuje stred za svoj politický priestor a chce, aby v ňom dominovala jemu blízka strana, a hlavne chce stoj čo stoj zanechať svojho nástupcu .
Ťažko si však dnes predstaviť, že Putin, ktorého nik poriadne nepozná, vyhrá v krajine, ako je Rusko, všeľudové hlasovanie o hlave štátu, a to ako regent silne neobľúbeného Jeľcina. Navyše, Jeľcinov výrok, že tým, kto „dokáže zjednotiť okolo seba sily na obrodu Ruska v 21. storočí“, bude „tajomník Bezpečnostnej rady, riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby Vladimir Vladimirovič Putin“, znie odstrašujúco.
BAŠA JAVŮRKOVÁ