Hoci je zatmenie Slnka pomerne bežným javom (na sto rokov ich pripadá priemerne 237,8), videl úplné zatmenie iba málokto. Je totiž viditeľné len z úzkeho pásu (asi 100 km) a na jednom mieste zemského povrchu sa opakuje zhruba raz za 360 rokov. Ľudia sa oddávna o zatmenie Slnka a Mesiaca veľmi zaujímali, pripisovali mu nadprirodzený pôvod, veštbu zlých čias a báli sa ho. Niektoré kmene severoamerických Indiánov, Hotentóti v Afrike či Ainovia v Japonsku si vykladajú zatmenie Slnka ako jeho chorobu či dokonca smrť. V takom prípade sa potom „ohnivú guľu“ snažia strieľaním šípov „znovu zapáliť“. Väčšina prírodných národov si zatmenie Slnka vysvetľuje ako pokus nebeských príšer o ovládnutie hviezd a snaží sa ich preto odohnať bubnovaním a hlasitým krikom. Jednými z mála tých, čo si zatmenie vysvetľujú pozitívne, sú Tahiťania, podľa ktorých sa Slnko a Mesiac v okamihu zatmenia milujú a plodia ďalšie hviezdy. Prvými, kto dokázal zatmenie predpovedať, boli starí Číňania; z kroniky Šu-King pochádza prvý písomný záznam o slnečnom zatmení z roku 2137 pred Kristom, keď popravili dvoch dvorných astronómov, ktorí panovníka o prekrytí Slnka s Mesiacom včas neinformovali. Nie je vylúčené, že na určenie termínu zatmenia slúžili i megalitické stavby pri juhoanglickom Stonehenge. Tento zaujímavý vesmírny úkaz očakávali v správny deň i Mayovia. „Keď vojna trvala už šesť rokov, stal sa zázrak. Počas bitky sa náhle zo dňa stala noc. Tháles z Milétu túto zmenu Iónom predpovedal,“ napísal Herodotos o prvom vopred známom zatmení Slnka v Európe.
Príčinou nebývalého záujmu o tohtoročné zatmenie Slnka je skutočnosť, že v mnohých európskych štátoch bolo úplné prekrytie Slnka Mesiacom viditeľné naposledy v minulom storočí. Výnimkou je Anglicko, kde mali to šťastie vidieť tento úkaz roku 1927. Výnimočnosť dodáva zatjrajšiemu zatmeniu blížiaci sa záver tisícročia, čo vyvoláva špekulácie o konci sveta (podobne ako to bolo podľa kroník i na sklonku roku 999). Napríklad americký liečiteľ Edgar Cayce pred polstoročím predpovedal na rok 1999 tretiu svetovú vojnu, po ktorej bude nasledovať koniec sveta. Mnoho novodobých „prorokov“ vychádza z veršovaných symbolických veštieb francúzskeho lekára, matematika a astrológa Nostradama (Michela de Notre Dame), ktorý v 16. storočí okrem iného napísal, že „v roku 1999 a siedmich mesiacoch zostúpi z nebies kráľ hrôzy, ktorý vzkriesi veľkého kráľa Angolmoisa“. Nostradamove „šifrované“ proroctvá poskytujú široký priestor na špekulácie, podľa ktorých môžeme v najbližšom čase očakávať príchod Antikrista a vzkriesenie Ježiša Krista.
Na svoje si pri úplnom zatmení Slnka prídu astronómovia, pretože Mesiac prikrytím slnečného kotúča zviditeľní korónu - vonkajšiu časť slnečnej atmosféry. Deje v nej majú mimoriadny význam pre pochopenie našej najbližšej hviezdy i pre život na Zemi. Zatmenie Slnka prinieslo aj dôležitý dôkaz správnosti teórie relativity, podľa ktorej dochádza v gravitačnom poli k odchýlke svetelných lúčov a hviezdy sa preto od kotúča Slnka rozostupujú. Potvrdili to pozorovania v roku 1919 v Južnej Amerike a Afrike, kde zábery tesného okolia zakrytého Slnka ukázali, že hviezdy sa trochu posunuli. (ČTK)
MAĎARSKO OČAKÁVA NÁPOR TURISTOV
Až 5 miliónov ľudí by malo zajtra v pásme totality v Maďarsku sledovať zatmenie Slnka. Z množstva turistov sa tešia najmä miestni podnikatelia, ktorí si po zlom začiatku sezóny spôsobenom vojnovým konfliktom v Kosove od zatmenia sľubujú slušné obchody. Hotely v Szegede, Szombathelyi, ale i v ďalších mestách sú už vypredané. Dobre sa predávajú aj špeciálne okuliare za 500 forintov, tričká, multimediálne cédečká s informáciami o zatmení. Veterinári upozorňujú, že zvieratá budú zrejme pre náhle zatmenie, ochladenie a zosilnenie vetra reagovať nevypočítateľne. Chovateľom adresujú varovanie, že inokedy hravé a mierumilovné zvieratko môže zrazu zaútočiť alebo aj pohrýzť. V niektorých oblastiach centrálnej zóny zatmenia širokej 50 až 55 km bude síce úkaz pozorovateľný len 22 sekúnd, v iných však bude trvať tma uprostred dňa až o celé dve minúty dlhšie. V 11 maďarských mestách centrálnej zóny sa bude konať rad kultúrnych akcií. Akýmsi hlavným mestom zatmenia Slnka by sa malo stať mestečko Siófok na južnom brehu Balatonu, kde očakávajú asi 200 000 turistov. Na základe rozhodnutia mestskej rady tam počas zatmenia nerozsvietia pouličné osvetlenie, ale všetky obchody budú mať zavreté. Jedným z dôvodov je, aby si aj ich zamestnanci mohli vychutnať ojedinelý zážitok, ďalším obava, aby situáciu nezneužili zlodeji.
BELGICKO PLESÁ
Vyjsť veľmi skoro ráno alebo radšej už v predvečer. Nájsť si zavčasu miestečko, kde žiaden konár, žiadna terénna vlna nebráni dokonalému výhľadu. Zaobstarať si špeciálne, prípadne zváračské okuliare alebo aspoň poriadne zadymené sklíčko. Nezabudnúť na vankúš, pretože po minúte pozerania dohora postojačky veľmi bolí krk, lepšie je teda kochať sa poležiačky. Vybavení takýmito radami sa Belgičania vydajú zajtra do južného cípu krajiny pri hranici s Francúzskom a Luxemburskom, kde nastane dokonalé zatmenie Slnka. V dejinách Belgicka, existujúceho od roku 1830, bude zajtrajšie zatmenie premiérou. Na jeho dnešnom území podobný jav zaznamenali naposledy v roku 1433. Zatmenie sa v Belgicku začne o 11.06 h; v tom okamihu sa pre Belgičanov disk Mesiaca po prvý raz dotkne slnečného kotúča. O 12.27 h bude hviezda prekrytá úplne a počas necelých dvoch minút sa budú diať neuveriteľné veci. Teplota klesne o 10 stupňov Celzia, zdvihne sa vietor, okolo tmavomodrého taniera vytrysknú slnečné výbuchy a celkom jasne sa objaví Venuša. Zvieratá pôjdu spať alebo budú naopak desivo nepokojné; ľudia prepadnú depresiám alebo ich premôžu nečakané emócie. To všetko popisuje nadšená belgická tlač.
SVADBA PRI ZATMENÍ
V Nemecku a Rakúsku cestovné kancelárie na zajtrajšok pripravili koncerty, festivaly a slávnosti s kresťanskými i pohanskými obyčajmi. Cestovný ruch chce z úkazu vyťažiť maximum. Okrem návštevníkov zo susedných krajín sa do južného Nemecka chystajú letecké výpravy z Tokia, New Yorku či Moskvy. Hotely hlásia, že sú obsadené. V Stuttgarte čakajú asi 300 000 návštevníkov. V Saarbrückene sa koná festival Slnka. Na olympijskom štadióne v Mníchove plánujú štvorhodinový festival s tancom a predvedením mýtov a legiend. Po zatmení príde slávnosť vďakyvzdania za to, že už je zase svetlo. Večer zažije bavorská metropola mohutný ohňostroj. V rakúskom Salzburgu sa ulice v centre mesta premenia na pouličné divadlo. Na okolitých alpských vrcholkoch sa pripravujú koncerty pod šírym nebom. V záplave ponuky má v rukách tromf obec St. Corona južne od Viedne, ktorá ponúka uzatváranie sobášov práve počas zatmenia. Dedina neďaleko priesmyku Semmering ťaží zo svojho mena (Svätá Koruna) a základný slogan tam znie Slnečnú koronu najlepšie uvidíte v Sankt Corone. (ČTK)