BRATISLAVA (SME - PETER FUKATSCH) - Šéftréner slovenskej atletiky Ivan Čech po príchode z úspešných göteborských majstrovstiev Európy do 23 rokov, na ktorých získali Slováci jedno zlato a tri finálové umiestnenia, v pondelok uplynulý týždeň vyriekol de facto programovú tézu: „Tejto generácii, vlastne už seniorskej, musíme utvoriť najlepšie možné podmienky. O rok na olympiáde v Sydney by z tímu „23“ mohol niekto skončiť vo finále, o štyri roky v Aténach azda aj siahnuť na medailu. Medzi tým sú, samozrejme, MS, ME,“ naznačil tréner potrebnú koncepciu trpezlivosti a postupných krokov.
Po sobotňajšom nitrianskom mítingu EAA výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) a jeho trénerská rada schválili nomináciu na sevillské majstrovstvá sveta 20. - 29. augusta. Je oslemčlenná - 400 m: Marcel Lopuchovský (22 rokov), 110 m prek.: Igor Kováč (30), guľa: Milan Haborák (26), Pavel Pankúch (24), chôdza 20 km: Igor Kollár (34), Róbert Valíček (30), 50 km: Kollár, peter Tichý (30). Vo výprave sa teda objavili aj mladí atléti z B-limitmi Lopuchovský a Charfreitag. Iróniou je, že práve zlatý medailista z Göteborgu 20-ročný guliar Mikuláš Konopka cestovať nemôže. Pravidlá Medzinárodnej atletrickej federácie (IAAF) kážu, ak krajina prihlási do disciplíny dvoch-troch pretekárov, musia mať A-limity. Haborák a Pankúch ich splnili, Konopkovi chýbalo smoliarskych desať centimetrov.
Na štadióne Stavbára pod Zoborom sa pred súťažami v zákulisí vehementne debatovalo predovšetkým o Charfreitagovi, ktorému chýbalo do A-limitu 32 cm, „béčko“ prehodil viac razy, a do Sevilly veľmi chcel ísť. Trojnásobný akademický majster USA, študent dallaskej univerzity strávil prípravné obdobie v rodnej Trnave, samozrejme, bez trénera Davea Wallmanna, s obetavou finančnou podporou rodičov. Lopuchovský pôsobil bezstarostne, rátal s oddychom. Rovnako zmýšľal jeho tréner Eugen Laczo, ktorý sa bez rozpakov priznal. „Až do dnešného popoludnia (sobota - pozn. red.) som bol proti, ale nitriansky čas 46,35 v nepríjemnom vetre mi naznačil, že Marcelova forma je štandardná. Ak v Španielsku pobeží na úrovni osobného rekordu (45,95 s práve v Göteborgu - pozn. red.), môže sa cez prvé kolo dostať ďalej. Na viac pomýšľať nemôžeme.“ Libor Charfreitag by chcel v Andalúzii štvrtýkrát prekonať slovenský rekord, doteraz 72,54, 74,38 a 75,18. Na posledných MS v Aténach sa do finále dostal ako posledný Japonec Morufuši výkonom 75,28 m.
Tréner Ivan Čech najprv tiež nebol skalopevne presvedčený o správnosti kroku dať mladým šancu na vrcholnom podujatí bez väčšej nádeje na úspech. Hovoril o risku z možného podlomeného sebavedomia atlétov. Aj si položil rečnícku otázku smerom k novinárom - A čo budete písať, ak obaja v Seville zhoria? Ubezpečujeme - nič zlé, pravda, ak sa chodenie len pre skúsenosti nestane opäť módou a princípom.
Inou kávou je už dnes prípad najlepšieho slovenského atléta vlaňajška Miroslava Vanka (5000 m), ktorý si nechal plnenie limitu na poslednú chvíľu, na piatok 6. augusta v Sopotoch. Zaostal aj za B-limitom o 3,77 s. Ak si už zvolil tento model, vraj pre nedostatok vhodných štartov, zdá sa nám absurdné, že Vanko v sobotu 31. júla vyhral horský beh Nová Lesná - Hrebienok v traťovom rekorde. Luxus pre peniaze, alebo nekritický optimizmus? M. Vanko na čas okolo 13:20 min rozhodne má. Zrejme aj kladivár Charfreitag na 75,50 m. Trnavčan sa však o limit bil, bežec hazardoval. Aj toto porovnanie odobruje ťah vyslať do Sevilly oboch mladých atlétov, hoci by boli poslední.