ná dianím v Rusku v dôsledku úzkych vzťahov najsilnejšej európskej ekonomiky Nemecka s Moskvou. A hoci prípadné predĺženie krízy na ruskej politickej scéne by mohlo uškodiť euru, díleri vo všeobecnosti neočakávajú výraznejšie zisky amerického dolára. Ten je považovaný za bezpečný prístav v čase akýchkoľvek turbulencií vo svete. Voči euru sa dolár včera obchodoval na európskom trhu na úrovni okolo 1,0688 za euro, pričom v závere minulého týždňa bol jeho kurz v New Yorku 1,0742 USD/EUR. Počas dňa dolár dokonca atakoval 1,0682 USD/EUR, čo je vôbec najsilnejšia intraday úroveň za posledné tri dni.
Úspešné ťaženie dolára pokračovalo aj na parite voči jenu, ktorý oslabil na najnižšiu úroveň od minulotýždňového utorka - 115,21 JPY/USD. Obchodníci na devízových trhoch totiž špekulujú na základe možných intervencií Bank of Japan v neprospech jenu. Príliš silná mena by mohla byť vážnou prekážkou pri oživení stagnujúcej japonskej ekonomiky, ktorá sa v závere druhého tisícročia dostala do najhlbšej krízy od skončenia druhej svetovej vojny. V prospech dolára hovorí navyše aj rastúce vojenské napätie v Ázii, kde Čína zintenzívnila svoje nálety na Taiwan, ktorý čínski predstavitelia považujú za svoju provinciu. K rastu napätia navyše prispievajú aj hrozby Severnej Kórey týkajúce sa možných jadrových pokusov.
Napriek nepokojom v takmer každom kúte sveta neostáva bokom od rizika ani americký finančný trh. Pokles cien akcií na Wall Street, slabnúci trh bondov a náznaky spomalenia ekonomického rastu americkej ekonomiky hovoria jednoznačne v neprospech dolára. Na druhej strane náznaky oživenia ekonomík na starom kontinente a v Japonsku otvárajú investorom nové možnosti investovania do japonských alebo európskych aktív. Podľa dílerov je trh silne zameraný na kroky Federálneho rezervného systému (americkej centrálnej banky), ktorý by mohol rozhodnúť o zvýšení úrokových sadzieb. MICHAL NALEVANKO