V Cik Cak Centre dnes otvárajú letný tábor pre deti zameraný na výtvarnú výchovu. Počas celého týždňa sa budú deti zaoberať rôznymi exteriérovými kreáciami. Pre starších občanov pripravil Park kultúry a oddychu v Bratislave (PKO) šachový turnaj. Zápas sa začne o 16.00 h v šachovej herni PKO. O 19.00 h sa začne ďalší z komorných koncertov. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sa publiku predstaví slovenský klavirista Daniel Buranovský. O 19.30 h sa začína cyklus Koncerty vážnej hudby. V Kostole Panny Márie Snežnej na Kalvárii bude na programe stará európska rómska hudba 16. až 19. storočia. Vstup na predstavenie je zdarma.
BYTOVÁ VÝSTAVBA V BRATISLAVE
Mesto Bratislava realizuje na Námestí Martina Benku pred Justičným palácom stavbu polyfunkčného domu s podzemnými garážami, ktorý bude uvedený do prevádzky v septembri tohto roku. Už v roku 1998 rozhodlo mestské zastupiteľstvo o predaji bytov a garážových priestorov v podzemí. V rámci výstavby vzniknú v novom komplexe aj administratívne priestory. Polyfunkčný dom, ktorý sa bude nachádzať medzi Krížnou, Záhradníckou ulicou a Námestím M. Benku, bude mať osem nadzemných a dve podzemné podlažia. Do domu by sa od septembra mohlo nasťahovať šesťdesiat rodín, k dispozícii bude aj päť ateliérov a jedenásť administratívnych priestorov. Garáž má kapacitu 145 miest, bude mať samostatný vjazd z Krížnej a výjazd zo Záhradníckej ulici. Na streche sa plánuje výstavba parku s vysadenou zeleňou a stromčekmi. Zároveň bude na námestí inštalovaná socha Martina Benku.
PLYNÁRENSKÉ MÚZEUM V BRATISLAVE
Plynárenské múzeum SPP v Bratislave rozšírilo skromnú rodinu technických múzeí na Slovensku a zaradilo sa k viac ako sedemdesiatke všetkých slovenských múzeí. Prvých návštevníkov privítalo v marci 1996 pri príležitosti osláv 140. výročia plynárenstva na Slovensku. V roku 1997 ho navštívilo viac ako dvetisíc návštevníkov a v roku 1998 sem prišlo tri a pol tisíc záujemcov. Vďaka Pavlovi Hrádkovi a jeho vzťahu k histórii sa podarilo zachovať nejeden exponát, dokumenty alebo aspoň záznam, ktoré súvisia s plynárenstvom. Ďalšie exponáty do Plynárenského múzea v Bratislave pribudli z Plynárenského múzea v Londýne, mechanický plynomer prišiel z Nemecka. V areáli múzea sa nachádzajú aj novodobé exponáty z plynárenských závodov na Slovensku. Takto rozšíril zbierky Gasodor z Lučenca, zváračka plynového potrubia z PVC z Prievidze, sada najnovších plynomerov v prierezoch z Premagazu zo Starej Turej. K zaujímavým exponátom Plynárenského múzea patrí model kogeneračnej jednotky s podrobným znázornením jej prevádzky. Vzhľadom na veľkorozmernosť technológie a exponátov využívaných v modernom plynárenstve na Slovensku v pavilóne súčasnosti bude budovanie makiet a modelov jednou z najschodnejších ciest, ako návštevníkom priblížiť najmodernejšiu históriu plynárenstva. Plynárenské múzeum so sídlom na Mlynských nivách je otvorené od pondelka do piatka od 10.00 do 16.00 h, v piatok do 14.30 h. Vstup je bezplatný. Návštevu treba vopred dohodnúť telefonicky. (TASR, r)