Hovorí sa, že svet umiera a ľudia so smiechom zabíjajú sami seba. Je nedostatočná osveta, alebo ide o honbu za väčšími ziskami, ako môžu ľudia spotrebovať?
„Globálna zmena klímy je čiastočne prirodzený proces a čiastočne je spôsobená ľudskou činnosťou. Popri znečisťovaní ovzdušia je to aj ničenie lesov a prirodzených biotopov, regulácia riečnych systémov, odvodňovanie a podobne. Problém má viac rovín, napríklad radikálnu redukciu vypúšťania skleníkových plynov, čiže obmedzenie výroby elektrickej energie, priemyslu, dopravy. Neriešia to ani rozvojové, ani rozvinuté krajiny, pretože prvé chcú dosiahnuť štandard životnej úrovne bohatých, druhé z vysokého štandardu nechcú zľaviť.“
Zvrátiť nepriaznivý stav by si žiadalo radikálne kroky politikov, išlo by však o nepopulárne opatrenia, ktoré by ich mohli stáť miesta.
„Kroky na nápravu by sa týkali najmä bohatých krajín. Radikálne zníženie emisií by citeľne zasiahlo do života každého občana okamžitým značným zvýšením daní, ale pozitívne výsledky opatrení by sa prejavili neskôr. Politici majú volebné programy na jedno volebné obdobie a do budúcnosti sa pozerá máloktorý. Zelená budúcnosť sa nedá kúpiť na svetovom trhu a nemožno ju nanútiť nechápavým. Dá sa zabezpečiť len zodpovedným osobným politickým výberom.“
Sú najväčší znečisťovatelia USA a Japonsko schopní v blízkej budúcnosti na úkor svojich ziskov znížiť emisie škodlivín do ovzdušia?
„Technicky áno, ale nie sú ochotní to uskutočniť cestou opatrení, ktoré by znamenali spomalenie hospodárskeho rastu.“
Ak sa súčasná situácia radikálne nezmení, čo nás čaká?
„Problémy vyrovnávania sa so značne zmenenými životnými podmienkami - zmena skladby lesov, poľnohospodárskych plodín, zvýšená potreba zavlažovania, extrémne suchá, záplavy, hlad, stovky miliónov ekologických utečencov. Nepríjemne blízko je účtovanie medzi človekom a silami prírody. Súboj, v ktorom, obávam sa, nemôžu ľudia zvíťaziť.“
RICHARD FILIPKO