BRATISLAVA (SME - gk, REUTERS) - Spojené štáty americké sú opäť o krok bližšie k cieľu, ktorý prednedávnom vytýčil prezident Bill Clinton, a to k splateniu celého štátneho dlhu do roku 2015. Ministerstvo totiž predvčerom potvrdilo, že použije financie, ktoré získa z prebytku štátneho rozpočtu, na splatenie časti dlhu USA. Spojené štáty chcú v treťom tohtoročnom štvrťroku splatiť o 11 mld dolárov viac ako v období od apríla do júna, keď znížili dlh o 113,8 mld amerických dolárov. Celkový dlh USA je v súčasnosti na úrovni 5,5 bilióna USD, z čoho približne 3,2 bil. dolárov je vo forme verejne obchodovateľných štátnych cenných papierov. Prezident Clinton považuje úplné splatenie amerického dlhu za oveľa dôležitejšie ako znižovanie daní, ktoré je prioritou Rebublikánskej strany.
Americká vláda môže použiť pozitívne saldo rozpočtu na znižovanie dlhu prvýkrát po 30 rokoch. A to iba vďaka tomu, že prebytok rozpočtu dosiahli USA od roku 1969 iba v minulom fiskálnom roku, ktorý sa skončil 30. septembra 1998. Vtedy predstavoval skoro 70 mld dolárov. Odhady na tento rok hovoria, že suma na príjmovej strane rozpočtu by mala byť až o 120 mld vyššia ako na výdavkovej. Aj keď americká vláda môže byť spokojná s doterajším hospodárením v tomto roku, v máji predpovedala oveľa lepšie výsledky. oficiálne očakávania tvrdili, že USA v druhom kvartáli splatia 116 mld dolárov a pritom im ešte ostane 55 mld USD na investície do sociálnych a zdravotných fondov. Rozdiel 2 mld amerických dolárov však predstavitelia vlády označili za nepodstatný, keďže májové číslo bolo iba odhadom.
V súvislosti s tým, ako má vláda naplánované splácanie počas prvých troch štvrťrokov 1999, ministerstvo očakáva, že sa v poslednom kvartáli bude musieť vrátiť od splácania späť k požičiavaniu si. Odhady hovoria o tom, že vláda si od októbra do decembra požičia 65 mld dolárov.