v meste pred vojnou. Vracajúcim sa Albáncom sa však znepáčila obrovská jazdecká socha srbského národného hrdinu kráľa Lazara, ktorá dominuje hlavnému námestiu. Už raz - bezprostredne po návrate z utečeneckých táborov - ju Albánci zhodili. Americké jednotky KFOR ju však provizórne opäť vztýčili aj napriek tomu, že srbský kráľ utrpel menšie odreniny, najmä na hlave. Koncom uplynulého týždňa však Albánci zaútočili na sochu opäť.
„Je to presne to isté, ako keby sa niekto pokúšal v Izraeli obhajovať sochu Hitlera,“ nahnevane gestikuluje jeden z demonštrantov, asi 40-ročný Mulami Osumi, ktorý momentálne pracuje v službách medzinárodných organizácií. Mulami trvá na svojom: „Socha musí preč!“, aj napriek tomu, že kráľ Lazar zomrel po bitke na Kosovom poli pred 610 rokmi a v živote žiadnemu Albáncovi neublížil. Práve naopak, Srbi sa v tragickom boji postavili neúspešne bok po boku s Albáncami proti tureckej invázii, ktorá bola začiatkom ich úspešného prenikania do Európy. Osumi má však pre svoj tvrdošijný postoj aj iný argument. Sochu mestu vnútilo v roku 1993 srbské vedenie a kráľ Lazar má na hlave údajne čiapku, nápadne pripomínajúcu tie, ktoré nosia povestní srbskí čenici.
Zhodeniu sochy bránilo v piatok asi 90 amerických príslušníkov KFOR s piatimi tankami a cvičenými psami. Po štyridsiatich minútach demonštráciu vytlačili, tá však pokračovala pred úradom misie OSN. „Nemôžeme Lazara donekonečna strážiť,“ tvrdí nahnevaný americký vojak, ktorý nechce prezradiť svoje meno. Tvrdí, že kráľ Lazar bude asi v blízkej budúcnosti prevezený aj so svojím bronzovým koňom zo Srbska, na základe úradného rozhodnutia miestnej kosovsko-albánskej samosprávy.
PRE SME - PATRIK DUBOVSKÝ,
Občianske združenie Človek v Ohrození, Priština