ej rady a terajší gubernátor Krasnojarského kraja Alexander Lebeď dokonca v rozhovore pre Interfax varoval, že napätie na severnom Kaukaze by mohlo viesť k vyhláseniu výnimočného stavu v Rusku.
„Čečensko je stará krvácajúca rana na severnom Kaukaze. Sú pokusy o narušenie stability v Dagestane, vzniklo napätie vo vzťahoch medzi Ingušskom a Severným Osetskom a aj situácia v Karačajevskočerkesskej republike je nestabilná,“ vysvetlil Lebeď.
Len v noci na nedeľu boli ruské jednotky dvanásťkrát ostreľované Čečencami. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na zástupcu veliteľa jednotiek ministerstva vnútra Vjačeslava Dadonova. O obetiach nie je nič známe.
V Čerkessku, hlavnom meste ruskej kaukazskej Karačajevskočerkesskej republiky, zase pokračovali demonštrácie proti rozhodnutiu ruského najvyššieho súdu, ktorý neuznal výsledky kontroverzných prezidentských volieb, ktoré boli 16. mája. Stovky žien preto včera pred budovou miestneho ministerstva vnútra obhajovali víťazstvo generála Vladimíra Semjanova. Demonštrácie, na ktorých sa zúčastnilo asi 70 tisíc ľudí, sa začali pred desiatimi dňami. Porazený kandidát Stanislav Derev vyčítal Semjonovi volebný podvod. Tradične nepokojný severný Kaukaz sa už niekoľko mesiacov otriasa vďaka prepadnutiam, streľbe, únosom a staronovým etnickým konfliktom. Na prepadnutiach a streľbe sa najčastejšie podieľajú ozbrojenci z Čečenska, ale aj z iných okolitých ruských republík.
Ingušského prezidenta Ruslana Auševa trápi zase najnovšie napätie medzi ruskými republikami Ingušsko a Severné Osetsko, kde hrozí vypuknutie násilia v roky trvajúcom konflikte o osídľovacie práva Ingušov. „Keď neprijmeme nejaké opatrenia, ktoré by umožnili návrat utečencom, môžu ísť ľudia domov aj na vlastnú päsť a potom by sme museli čeliť odporu,“ cituje Auševa agentúra Itar-Tass. Aušev zároveň vylučuje rozhovory so Severným Osetskom a vyzýva ruského prezidenta Borisa Jeľcina, aby zobral región pod priamu správu Kremľa. Severné Osetsko však kritiku odmieta. Po vzájomnom ozbrojenom konflikte v roku 1992 sa takmer všetci Inguši, ktorí vtedy utiekli, údajne vrátili naspäť do Severného Osetska. Kým v Severnom Osetsku prevládajú ortodoxní kresťania, žijú v Ingušsku a ostatných susedných republikách Ruskej federácie prevažne moslimovia.