Od utorka je za reštrukturalizáciu juhokórejskej spoločnosti Daewoo Group zodpovedná skupina veriteľských bánk. Toto rozhodnutie vlády síce pomohlo utíšiť paniku na finančných trhoch, ako aj zabrániť pravdepodobnej vlne bankrotov v priemysle, na druhej strane však vyvoláva pochybnosti o odhodlaní vlády presadiť skutočnú reštrukturalizáciu podnikového sektora. Dlhy druhého najväčšieho číbolu (tak sa nazývajú veľké kórejské priemyselné konglomeráty) dosahujú rádovo 50 biliónov wonov, z toho 9,9 mld USD predstavujú zahraničné záväzky. Vedenie skupiny utorkovým rozhodnutím vlády stratilo možnosť ovplyvňovať jej reštrukturalizáciu. Skupinu veriteľov, ktorí rozhodnú o predaji časti aktív Daewoo Group, povedú štyri domáce banky, ktoré sú pod štátnou kontrolou. Už pondelkové rozhodnutie veriteľov poskytnúť spoločnosti čerstvé finančné zdroje v objeme štyroch biliónov wonov a predĺžiť splatnosť súčasných úverov je považované za návrat k starým časom zasahovania do ekonomiky. V každom prípade pokrok v riešení problémov tejto spoločnosti pomohol upokojiť rozbúrené finančné trhy. Hodnota kórejských akcií v piatok poklesla o 7,3 percenta. V pondelok, napriek správe o nových úveroch, oslabil hlavný index burzy v Soule o ďalších 3,54 percenta. Na rozhodnutie bánk vziať reštrukturalizáciu Daewoo Groupu do vlastných rúk reagoval akciový trh zasa 6,4-percentným nárastom. Viacerí pozorovatelia si myslia, že predaj aktív skupiny neprinesie dosť zdrojov a Daewoo bude čoskoro potrebovať ďalší záchranný balík. Je možné, že účet za jej záchranu nakoniec zaplatí štát. Voľby sa blížia a vláda si pred nimi podľa pozorovateľov nemôže dovoliť bankrot spoločnosti, ktorej produkcia tvorí päť percent hrubého domáceho produktu a ktorá zamestnáva 150-tisíc ľudí.
Prípad Daewoo ukázal, že navodenie makroekonomickej rovnováhy samo osebe na obnovenie dôvery zahraničia nestačí. Daewoo pritom nie je jedinou časovanou ázijskou bombou. Eufória spôsobená stabilizáciou krízou postihnutých ekonomík spôsobila, že investori pri nákupe akcií dostatočne nezohľadňovali riziká spojené s investíciou do ázijských spoločností. Tie sa však - na rozdiel od makroekonomiky - ozdravnému procesu ešte stále nepodriadili. Napriek tomu však silný dopyt spôsobil, že ceny akcií vzrástli v tomto roku v dolárovom vyjadrení o viac ako 60 percent.
Nedostatočnú reštrukturalizáciu podnikovej sféry nedávno kritizovala aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Podľa nej je realizácia reštrukturalizačných plánov veľkých číbolov, ohlásených v septembri 1998, príliš pomalá. OECD súčasne kritizovala pretrvávajúcu štátnu kontrolu nad bankami. Vláda po rekapitalizácii bankového sektora ovláda približne tri štvrtiny domácich bánk. Skutočný trhový systém si však vyžaduje omnoho menšie zasahovanie zo strany štátu, upozorňuje OECD.
ANDREJ MOCKO