Nie je vylúčené, že o post prvého muža USA sa začiatkom budúceho tisícročia bude uchádzať človek, ktorý sa hlási k svojim slovenským koreňom - jeho meno je Jesse Ventura, až donedávna ho poznali iba priaznivci wrestlingových ringov, súčasný minessotský guvernér však v nedeľu na zjazde Reformnej strany spravil ďalší dôležitý krok k prezidentskej kandidatúre.
Zatiaľ čo je celý svet fascinovaný stabilitou amerického bipolárneho politického systému, sama Amerika sa ním už zdá byť unudená a začína sa obzerať po niečom inom. Jedinou alternatívou bol až do nedele texaský milionár Ross Perrot, ktorý získal v roku 1992 ako prezidentský kandidát 19 percent hlasov voličov. O tri roky neskôr založil Reformnú stranu, ktorá bola viac-menej inštitucionalizáciou jeho volebného tímu. Vo voľbách v roku 1996 však Perrotova podpora klesla na polovicu. Už pred zjazdom reformistov, ktorý sa konal uplynulý víkend, bolo jasné, že postaví proti sebe dvoch mužov: Rossa Perrota a Jessea Venturu. Ventura zápas "starého s novým" vyhral na body úplne jednoznačne - v pomere 213 ku 135 odovzdaných hlasov v prospech svojho kandidáta na post nového tajomníka strany Jacka Gargana, na úkor "perrotistky" Patricie Benjaminovej.
"Toto je moment, keď má strana možnosť definovať samu seba," tvrdil pred začiatkom zjazdu v michiganskom Dearborne editor Richard Wagner, ktorý už roky sleduje americké neparlamentné strany. "Predtým bola reformná strana iba skupinou ľudí, ktorí podporovali Rossa Perrota. Teraz sa musia dohodnúť na tom, čo chcú a kam kráčajú."
A reformisti sa rozhodli: od Perrotovej posadnutosti morálkou a striktnou rozpočtovou politikou sa posunuli k Venturovmu liberalizmu, korenenému silným sociálnym cítením. Ross Perrot sa môže právom cítiť zradený. Vďaka jeho miliónom vznikla alternatívna strana, ktorá teraz odvrhla myšlienky svojho zakladateľa. Deväťpercentný zisk v uplynulých prezidentských voľbách jej navyše zabezpečuje 12,6 milióna dolárov z verejného rozpočtu na najbližšiu prezidentskú kampaň. Pretože uplynulý víkend sa nepriamo hovorilo aj o tom, koho reformisti postavia ako svojho kandidáta do Bieleho domu. Najväčšiu podporu má sám Ventura, ktorý však nateraz plánuje zotrvať v guvernérskom kresle celé funkčné obdobie do roku 2002. Za týmto rozhodnutím je však aj kus chladnej politickej kalkulácie. Ventura sa domnieva, že na "tretieho kandidáta" je ešte v Amerike priskoro. "V roku 2004 však budú voliči už takí unavení z nadchádzajúceho duelu Gore verzus Bush junior, že radi dajú hlas niekomu tretiemu," priznáva jeden z jeho poradcov.
"Vynechať" nadchádzajúce voľby by však bolo rovnako veľkou chybou. Reformisti by okrem iného stratili aj nárok na štátnu podporu. Podľa Venturu by tlejúcu politickú pahrebu mohol ako vhodný "náhradný" kandidát udržať bývalý nezávislý guvernér štátu Connecticut Lowell Weicker. Hovorí sa aj o ohrdnutom republikánovi Patovi Buchananovi. Konzervatívny Buchanan má však rozhodne bližšie k Perrotovi ako k Venturovi. V posledných voľbách ubrali reformisti hlasy najmä republikánom. S odklonom k liberálnym hodnotám sa ich politické záujmy budú stále viac prelínať s demokratmi.
JURAJ KITTLER