í politici dozvedeli, že vláda plánuje zmenu zákona o miestnych voľbách, teda krok, ktorý je, ako sa obávajú, mienený ako pokus vytlačiť ich zo základní v mestách, z ktorých vedú svoje protesty. Úrady naznačili, že plán môže byť predohrou k predčasným voľbám, o detailoch však mlčia. "Riadne miestne voľby sa uskutočnia na budúci rok. Môžu však prebehnúť hneď, ak padne takéto rozhodnutie," povedal predseda parlamentu Dragan Tomič z Miloševičovej Srbskej socialistickej strany.
Opozícia v miestnych voľbách v roku 1996 v mnohých mestách zvíťazila. Svoje posty však mohli obsadiť až po troch mesiacoch protestov, ktoré prinútili Miloševiča uznať ich volebné víťazstvo. Dnes dúfajú, že podobná taktika - masové ľudové protesty - donúti Miloševiča, aby sa vzdal svojho úradu. Protesty pokračujú v mnohých srbských mestách vrátane troch najväčších - Belehradu, Nového Sadu a Niša. V desiatkach mestských zastupiteľstiev majú hlavné slovo opozičné Srbské hnutie obnovy alebo Demokratická strana. Majú prístup k dôležitým miestnym médiám, hoci štátne médiá opozíciu ignorujú, s výnimkou útokov na strany, o ktorých vláda tvrdí, že sú v rukách zahraničia, ktoré má v úmysle Juhosláviu zničiť.
Vuk Draškovič, predseda Srbského hnutia obnovy, ktorý sa mesiace pohyboval medzi vládou a opozíciou, tvrdí, že návrh zákona o miestnych samosprávach bol vytvorený "tajne" a jeho podstatou je zmena pomerného systému na väčšinový a jednokolové voľby. Podľa jeho slov sa vládni socialisti a Juhoslovanská zjednotená ľavica (JUL) Miloševičovej manželky Mirjany Markovičovej chcú udobriť so Srbskou radikálnou stranou Vojislava Šešelja, ktorá na protest proti ústupku Belehradu v Kosove oznámila odchod z vlády. Nový zákon by týmto trom stranám zrejme zaistil víťazstvo v mnohých mestách, kde je opozícia nejednotná.Rokovanie o novele sa však zatiaľ neuskutočnilo, pretože opozičné parlamentné strany o ňom odmietli rokovať s tým, že ho dostali deň pred schôdzou parlamentu. "Tak ako nám bol (návrh) predstavený, bol plný pascí," povedal Vojislav Andrič z opozičnej Novej demokracie.
Po predčasných miestnych voľbách volá hlavne Vojislav Šešelj, ktorý sa sťažuje na problematickú spoluprácu centra s miestnymi úradmi. Jeho strana sa síce od vlády kvôli Kosovu dištancovala, ministri SRS však zostávajú na svojich postoch až do jesene, keď bude činnosť vlády posudzovať parlament. Niektorí analytici predpovedajú, že odchod radikálov môže urýchliť usporiadanie parlamentných volieb ešte pred zimou, až sa zrejme v plnej sile prejavia vážne ekonomické problémy krajiny. Vuk Draškovič však varoval autority pred svojvoľným vyhlásením volieb s tým, že musia prebehnúť podľa pravidiel a pod dohľadom OBSE.
(REUTERS, bj)