Po troch mítingoch atletickej Zlatej ligy (Oslo, Rím, Paríž, nasledujú ešte 4. 8. Monte Carlo, 11. 8. Zürich, 3. 9. Brusel, 7. 9. Berlín) majú šancu získať alebo si deliť milión dolárov pre víťaza, resp. víťazov všetkých siedmich podujatí ešte štyria atléti - americká šprintérka Marion Jonesová, rumunská vytrvalkyňa Gabriela Szabóová, kenský stípliar Bernard Barmasai a dánsky polkár Wilson Kipketer. Po stredajšom večeri na parížskom štadióne Charléty v rámci mítingu Gaz de France stratili vyhliadky na zbohatnutie dvaja atléti a jedna bežkyňa. V prípade úradujúceho majstra sveta na 110 m prek. Allena Johnsona zasiahla vyššia moc. Dvadsaťosemročný rodák z Washingtonu si už pred mítingom v Nice pred týždňom poranil lýtkový sval na pravej nohe. Zranenie chvíľu tajil, napokon sa rozhodol opustiť európske dráhy, vrátil sa do USA, kde sa chce doliečiť a dokonale pripraviť na obhajobu titulu svetového šampióna v Seville koncom augusta. Nádeje dosiahnuť šnúru siedmich víťazstiev stratil americký diaľkar Eric Walder, hoci Kubánec Iván Pedroso opäť neskákal. S prehľadom vyhral Jamajčan James Beckford štvrtým najdlhším skokom sezóny v redukovaných tabuľkách 842 cm. Z poľa premiantov vypadla aj dvojnásobná olympijská víťazka z Atlanty (800 a 1500 m) Ruska Svetlana Masterkovová. Nevydržala tlak majsterky sveta ‘93 Mozambičanky Marie Mutulovej, ktorej vyhovovalo pomalšie tempo.
V hre o miliónový jackpot zostali teda iba bežci. Gabriele Szabóovej síce v každých pretekoch vážne dýcha na chrbát Maročanka Ouazizová, ale drobná 24-ročná blonďavá rodáčka z Bystrice záver vždy zvládla s prehľadom. Aj Wilson Kipketer na 800 m, Dán s kenským pôvodom, mal v Ríme čo robiť, aby odrazil nápor svojho spolurodáka Japheta Kimutaia. V súčasnosti je nezdolateľná azda iba americká šprintérka Marion Jonesová. Rodáčka z L.A. s ambíciami vyhrať v Seville štyri zlaté medaily (100 m, 200 m, diaľka a štafeta 4 x 100 m), hoci nebehá v plnej sile po ľahšom zranení, úplne suverénne kraľuje tohtoročným svetovým šprintérskym tabuľkám na oboch tratiach. Po víťazstvá si ľahko dobieha i svetový rekordér na 3000 m prek. Bernard Barmasai. Prejsť sezónu bez zaváhania sa však v tejto najkenskejšej zo všetkých kenských bežeckých tratí nepodarilo ani Mosesovi Kiptanuimu v rokoch najväčšej slávy.
Z hľadiska vrcholného výkonu zaujal v Paríži potichu vyslovený pokus 21-ročného objavu sezóny Keňana Noaha Ngenyho o prekonanie svetového rekordu Hichama El Guerrouja na 1500 m (3:26,00 min). Africkému mladíkovi sa síce podarilo zabehnúť "len" tretí čas histórie 3:28,84 min., ale zdolal Morceliho a nechal sa počuť, ako veľmi mu chýbal na dráhe El Guerrouj, marocký tŕň v kenskej päte, z tej druhej trčí Etiópčan Gebrselassie. V zásade platí, že na mítingoch Golden League, najmä v disciplínach Zlatej ligy, sa o svetových rekordoch vopred nehovorí. Blíži sa však známe štokholmské podujatie DN Galan (30. 7.) patriace do seriálu IAAF Grand Prix a pokus o svetový rekord ohlásil nielen Ngeny na 1000 m, ktorý 18 rokov drží Angličan Sebastian Coe - 2:12,18 min, ale i viacnásobný kenský majster sveta v krose Paul Tergat na 10 000 m, patrí Etiopčanovi Gebrselassiemu - 26:22,75. Na tratiach od 800 do 10 000 m vlastnia Keňania "iba" svetové rekordy na 3000 m (Komen - 7:20,76 min) a 3000 m prek. (Barmasai - 7:55,22 min). Pre chýrnych bežcov spod Kilimandžára je to postavenie býka pred súknom červenej farby.
PETER FUKATSCH