Sú kroky, ktoré robí ministerstvo zdravotníctva, vhodné, keďže žiadnu zmenu nevidno a spejeme skôr k horšiemu?
"Všetky vlády sa od vzniku zdravotných poisťovní pričinili o to, že štát dlhuje poisťovniam viac ako tridsať miliárd korún. Preto minister pristupuje k nepopulárnym opatreniam. Dopredu upozornil, že budú na neho útoky a snahy o jeho odvolanie, lebo kroky súvisia so zrušením asi 3500 postelí, znížením počtu lekární. Nečudujem sa útokom na ministra, ale myslím si, že má dobre pripravenú koncepciu transformácie, dobre načasované kroky, ale aby mohol urobiť transformáciu, potrebuje politickú podporu. Nesúhlasím s názormi, že minister Šagát nie je mužom na svojom mieste."
Predpokladáte, že niektoré nemocnice alebo oddelenia sa úplne zatvoria a budú prepustení ľudia?
"Základ transformácie zdravotníctva je vyjadrený heslom - vráťme pacienta čo najrýchlejšie z nemocnice do domáceho ošetrenia. Budeme potrebovať posilniť ošetrovateľskú starostlivosť, ale stále je to lacnejšie, ako keď pacient leží v nemocnici. Určite sa to dotkne niektorých nemocníc. Máme veľké nemocnice, ktoré sú od seba vzdialené dvanásť kilometrov. Takýto luxus si nedovolí žiadna krajina na svete."
Je teda naše zdravotníctvo rozbujnené?
"V lôžkovej báze celkom určite. Politici si stavali nemocnice ako svoje pomníky. Máme osemstoposteľové nemocnice v regiónoch, ktoré nepotrebujú viac ako dvesto postelí. Kým platil lôžkodeň, snažili sa umelo udržiavať nemocnice naplnené ľuďmi, ktorí tam nepatria. Vieme však, čo so zrušenými lôžkami treba spraviť. Nemôžeme niektorých pacientov pustiť z nemocnice, lebo nie je kam. Domovy dôchodcov sú plné, doma pacient nemôže ostať, lebo sa o neho nemá kto starať, a zo sociálnych dôvodov ostáva v nemocnici. Preto chceme asi 1500 postelí zmeniť na sociálno-zdravotné postele."
Kedy sa majú plánované zmeny uskutočniť?
"Prvé zákony vyjdú do konca roka, od budúceho roka začne celý proces. Ale už dnes sa niektoré zdravotnícke zariadenia odovzdávajú sociálnej sfére."
RICHARD FILIPKO