ním amnestií. Schválením zákona upravujúceho používanie jazykov menšín splnilo Slovensko jednu z podmienok Európskej únie. Chybičkou krásy bolo, že proti vládnemu návrhu zákona hlasovala aj vládna Strana maďarskej koalície, zastupujúca v parlamente šesťstotisícovú maďarskú menšinu v SR. Podľa tvrdenia koaličných strán však neznamená táto disharmónia vážnu hrozbu pre Dzurindov kabinet. Opozícia reprezentovaná HZDS a SNS bojkotovala zákon ako celok. Počas prerokúvania zákona prišlo v NR SR k ostrým nacionalistickým výpadom. Svoju úlohu pritom zohralo aj pretrvávajúce historické zaťaženie slovensko-maďarských vzťahov, konštatuje švajčiarsky denník.
Zdá sa, že pre Dzurindovu vládu zostáva stále hlavnou prekážkou v nastúpenej ceste hospodárske dedičstvo, ktoré jej zanechala predchádzajúca vláda. Od začiatku júla sa v SR zvýšili ceny plynu, elektriny, benzínu, potravín a cigariet. Nepotvrdilo sa však očakávanie, že tieto vynútené opatrenia by mohli otriasť popularitou slovenskej vlády. Kabinet v Bratislave si však musí dávať osobitný pozor na to, aby sa nedostal do podozrenia z úplatkárstva ako v minulosti Mečiarova vláda. Krajinou totiž otriasa nový hospodársky a politický škandál v súvislosti s neprehľadnou históriou okolo podniku Nafta Gbely. Tento lukratívny podnik sprivatizoval počas Mečiarovej éry jeden z jeho prívržencov za "priateľskú cenu". Dzurindova vláda od samotného začiatku tvrdila, že predaj Nafty je v rozpore so zákonom a dala si za cieľ vrátiť podnik opäť do vlastníctva Fondu národného majetku. Po niekoľkomesačných rokovaniach o tejto záležitosti sa pred rozhodujúcim zasadnutím slovenskej vlády jej členovia z tlače dozvedeli, že doterajší vlastník väčšinového balíka akcií Nafty predal tieto v predchádzajúci deň americkej spoločnosti Cynergy Corporation. Informácia vyvolala vzájomné obviňovania členov vlády a predstaviteľov FNM, ktorým sa vyčíta ich ľahostajný prístup k navráteniu bývalého štátneho majetku. Do paľby kritiky sa však dostal aj minister hospodárstva Ľ. Černák. Závažná je najmä skutočnosť, že v afére sa prejavuje klientelizmus a dôsledkami sa vyhrážajú nielen strany vládnej štvorkoalície, ale aj strany tvoriace samotnú SDK v prípade, ak sa celá záležitosť dotkne "ich" ľudí vo FNM a vo vláde. Z pozadia preniká aj pre vládu nežiaduci konkurenčný vzťah medzi premiérom M. Dzurindom a ministrom spravodlivosti J. Čarnogurským, informuje NZZ.
Do vnútropolitického života na Slovensku zasiahlo aj nedávne rozhodnutie Ústavného súdu o tom, že nemožno dodatočne rušiť amnestie, ktoré vyhlásil prezident SR. Toto rozhodnutie by znamenalo, že príslušné orgány nebudú môcť brať na trestnú zopovednosť napríkald exriaditeľa SIS I. Lexu, obvineného z únosu M. Kováča, ml. Jednotliví sudcovia ÚS sa vedno s koalíciou domnievajú, že výrok súdu platí pre budúcnosť, nemá však spätný účinok. Mečiarovo HZDS ale s takouto argumentáciou zásadne nesúhlasí, hovorí sa v závere článku švajčiarskeho denníka.
SLOVENSKO MÁ DRŽAŤ KROK S PRAHOU
Viaceré české denníky v stredu informovali o návšteve prezidenta SR Schustera v Bruseli, kde sa stretol s komisárom Európskej únie Hansom van den Broekom a generálnym tajomníkom NATO Javierom Solanom. Európsky komisár pre zahraničie van den Broek podľa Slova odporučil Slovensku, aby urobilo všetko pre vstup do únie spoločne s ČR. Veľa vecí by to uľahčilo - hlavne otázku colnej únie medzi obidvoma štátmi, uviedol komisár. Tú by si ČR chcela po začlenení do EÚ zachovať, zatiaľ čo EÚ v prípade, že by Slovensko nevstupovalo s ČR súbežne, sa stavia proti. Generálny tajomník NATO Solana na stretnutí s prezidentom povedal, že akčný plán NATO ohľadne ďalšieho rozširovania tejto organizácie by mal byť bezo zvyšku využitý na urýchlené začlenenie Slovenska. Ako ďalej podľa denníka Právo Solana povedal, aliancia si bude pamätať podporu a pomoc Slovenska pri vojenskom riešení kosovskej krízy.
FIASKO PRI ZÁŤAHU NA ŠÉFA DROGOVEJ MAFIE
Priebeh "superakcie špeciálnej jednotky slovenskej polície", ktorá sa chystala v Bratislave zadržať šéfa medzinárodného drogového gangu, komentuje piatkové české Právo. Polícia obsadila bratislavský obchod Italy Shop, patriaci kosovským Albáncom, ale medzinárodne hľadaného šéfa drogovej mafie ani drogy nenašli, a preto boli nútení dvoch zadržaných podozrivých Albáncov prepustiť. Podľa Práva tento zásah mal byť vyvrcholením akcie Priština, v rámci ktorej sa slovenská polícia zaujímala o kosovského Albánca Nexhemedina Zeku, ktorému sa v apríli s pomocou dvoch ozbrojených krajanov podarilo utiecť zo súdnej siene v Prahe, kde je trestne stíhaný za pašovanie drog. Práve Zeka je spolumajiteľom obchodu Italy Shop.
MEČIARIZMUS BEZ MEČIARA
Analýzu o činnosti slovenského vládneho kabinetu z pera Petra Schutza priniesli piatkové Lidové noviny. Autor konštatuje, že Slovensko žilo deväť mesiacov v nádeji, že opúšťa mečiarovské metódy vládnutia a nová garnitúra ho vedie medzi civilizované krajiny. Avšak ilúzia je v troskách, definitívnym prebudením zo sna bol posledný júnový týždeň, ktorý obnažil také skutočnosti, že rozdiel medzi dnešnou a bývalou mocou začína byť celkom nezreteľný. Autor rozoberá kauzu Nafty Gbely, pričom podľa neho indície napovedajú, že väčší podiel zodpovednosti za zlyhanie v tejto kauze, ak nie celý, nesie šéf rezortu hospodárstva Ľ. Černák. Pod egidou "nastolenia spravodlivosti" prebieha vo vnútri najvplyvnejšej vládnej strany SDK obyčajná bitka o lukratívne provízie pre spriatelené firmy, mieni autor. Premiér Dzurinda namiesto toho, aby podozrenie z nečestného konania funkcionárov FNM riešil štandardnými prostriedkami, v "osvedčenom" štýle svojho predchodcu Mečiara sa cez médiá obrátil na verejnosť s obvinením, ktoré nepodložil jediným argumentom. V závere LN konštatujú, že slovenská vládna moc vysiela o sebe viac kompromitujúcich signálov práve v prípadoch, v ktorých je v hre nové rozdelenie miliardových majetkov a veľké peniaze. Je už absolútne vylúčené, že by išlo o náhodu, konštatuje autor a dodáva, že Nafta Gbely je iba poslednou a najsilnejšou explóziou. Podobne sa známky klientelistického prístupu objavili v kauze VSŽ Košice, deblokácii ruského dlhu, zrušeného tendra na mobilnú sieť 1800 či "úspešného" tendra na aranžéra predaja Slovenských telekomunikácií, v ktorom víťaz prehral. Zmena, ktorú široká vládna koalícia sľubovala, má po deviatich mesiacoch nasledujúci obraz: Mečiar odišiel, mečiarizmus prekvitá, uzatvára P. Schutz. (TASR)