PEŇAŽNÝ TRH: Slovenský peňažný trh aj včera zažil živé obchodovanie s depozitami všetkých kótovaných období. Podľa dílera Tatra banky Ericha Pápaia zvýšená aktivita na medzibankovom trhu súvisí s poklesom úrokových sadzieb všetkých splatností o 0,3 - 0,4 percentuálneho bodu, ktorý bol vyvolaný pretrvávajúcim nadstavom likvidity v sektore. Ceny jednodňových depozít klesli na 1,5/2,0 % p. a. (cena nákup/predaj). U najkratších peňazí zaznamenali díleri vzhľadom na štvrtkový koniec periódy plnenia povinných minimálnych rezerv (PMR) minimálnu intenzitu obchodovania.
Týždňové fondy komerčné banky kótovali na úrovni 9,5/10,0 % p. a. a dvojtýždňové 10,0/10,5 % p. a. Mierny pokles zaznamenali aj dlhšie splatnosti. Mesačné peniaze dosiahli úroveň 12,1/12,5 % p. a., trojmesačné 14,8/15,3 % p. a., šesťmesačné 15,8/16,2 % p. a. Rovnako ako v utorok, aj včera sa obchodovali aj jednoročné úložky, ktorých ceny boli na úrovni 16,5 % p. a. E. Pápai považuje sadzby jedno- a dvojtýždňových zdrojov za príliš nízke a optimálny by podľa neho bol ich nárast približne o dva percentuálne body. Ako zdôraznil, slovenská ekonomika na takéto nízke sadzby ešte nemá vytvorený ekonomický potenciál, čo môže mať negatívny vplyv na vývoj kurzu slovenskej meny.
Komerčné banky plnili deň pred koncom prvej júlovej periódy PMR na 100,58 %, pričom na svojich účtoch v NBS deponovali 34,78 mld Sk. Podľa E. Pápaia by dnešné splnenie PMR nemalo byť ohrozené, keďže väčšina bánk je v nadstave likvidity a vo štvrtok sa do sektora vracajú štyri miliardy korún a odchádza len 1,5 mld Sk z utorkovej aukcie štátnych dlhopisov. Centrálna banka by mala citlivejšie reagovať na stav likvidity v sektore a v prípade potreby ho intenzívnejšie sterilizovať, aby koncom periódy sadzby najkratších depozít neklesali až na nulu.
DEVÍZOVÝ TRH: Včerajší hektický trend posilňovania koruny sa v popoludňajších hodinách obchodovania nepotvrdil. Koruna najskôr posilnila na 44,650/44,800 SKK/EUR, čo je takmer o jedno percento silnejšia úroveň ako otváracích 45,050/45,150 SKK/EUR. Počas živého obchodovania sa však kurz vrátil na vyššie úrovne, čím koruna zmazala časť svojich predchádzajúcich ziskov. V závere obchodovania sa kurz koruny udržiaval na hodnote 44,950/45,050 SKK/1 EUR. Čitateľný vplyv na posilňovanie koruny mali najmä zahraničné banky, ktoré nakupovali slovenskú korunu. Díleri na devízovom trhu sa zhodujú v názore, že rozhodujúcim faktorom pre súčasné pohyby je naďalej pre zahraničie zaujímavý úrokový diferenciál medzi úročením slovenskej koruny a voľných mien. Marek Senkovič z dílingu Istrobanky však považuje momentálne silnú korunu za dočasný jav, ktorý nezodpovedá vývoju slovenskej ekonomiky. TASR