Ústavný súd SR (ÚS SR) svojím uznesením z 28. júna tohto roku podal výklad článku 102 ods. 1 písmeno i) Ústavy SR. Podľa neho právom prezidenta SR upraveným predmetným článkom ústavy je udeliť amnestiu niektorou z foriem, ktoré sú v tomto článku uvedené. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku premiéra M. Dzurindu k rozhodnutiu ÚS SR súčasťou tohto práva však nie je aj oprávnenie prezidenta SR akýmkoľvek spôsobom meniť rozhodnutie o amnestii už zverejnené v Zbierke zákonov SR. "Uznesenie ÚS SR nemá žiadny vzťah k doteraz udeleným amnestiám. Už vôbec to neznamená, že by sa doteraz vydané amnestie rušili, prípadne sa mal meniť ich obsah," píše sa vo vyhlásení.
DU PODPORILA ČERNÁKA
Predseda Demokratickej únie Ľubomír Harach nevidí dôvod, aby v súvislosti s predajom Nafty Gbely minister hospodárstva SR Ľudovít Černák podal demisiu. K takémuto stanovisku dospela liberálna platforma poslaneckého klubu SDK po konzultáciách s Černákom a prevažnou väčšinou hlasov mu vyslovila podporu. Predseda DU však vyčítal Černákovi jeho verejný prísľub demisie, pretože taký krok treba najskôr prerokovať v príslušných orgánoch strany, ktorá ho do vlády nominovala.
PENIAZE LEKÁRŇAM
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) včera uvoľnila pre svoje pobočky 200 miliónov korún na vyrovnanie najstarších záväzkov voči lekárňam. Prostriedky získala od vlády vo forme pôžičky. Kľúčom pre ich rozdelenie pobočkám poisťovne bola výška neuhradených faktúr za lieky po lehote splatnosti ku koncu mája. Vláda na splácanie starých dlhov za lieky určila do konca roku 900 mil. korún, z toho 500 mil. by malo ísť do lekární ešte v júli. Súčasťou polmiliardovej splátky je i 300 mil. návratnej finančnej výpomoci pre poisťovne. Lekárnici pomoc považujú na nedostatočnú a poukazujú na 6,8-miliardovú výšku záväzkov poisťovní voči lekárňam.
SAV PROTI ÚTLMU DOTÁCIÍ
Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa pripája k protestom proti ďalšiemu útlmu dotácií na vzdelávanie a vedu. SAV podľa jej predsedu Š. Lubyho nepatrí do štátnej či verejnej správy a nepodieľa sa na výhodách s tým spojených. V polovici 90. rokov prešla zásadnou reformou a zredukovala počet pracovníkov o 50 %. "SR je dnes v exaktne meranej vedeckej produkcii prepočítanej na hrubý domáci produkt na 12. mieste na svete a počet vedeckých a výskumných pracovníkov na počet obyvateľov zodpovedá svetovému priemeru. Robiť výskum lacnejšie, ako robíme na Slovensku, sa nedá," uvádza sa v stanovisku.
(SITA, TASR, bg)