Poisťovacie impérium Martina Frankela sa priam stratilo z povrchu zemského v máji. Pre M. Frankela to bol jednoznačný signál - čo najrýchlejšie zdvihnúť kotvy a opustiť krajinu. Ak má však človek na krku políciu kvôli sprenevere peňazí, je dobrým zvykom zobrať si pri úteku so sebou pohotovostnú hotovosť. M. Frankel však zrejme doláre nepovažoval za najvhodnejšie pri rýchlom pohybe von z krajiny. Namiesto toho si v troch kufroch odniesol tú najtvrdšiu menu - diamanty v celkovej hodnote 10 mil. USD. Takýmto spôsobom sa pravdepodobne zabezpečil na určitý čas, čo niektorí pozorovatelia dávajú do súvisu s očakávaním zmrazenia jeho osobných bankových účtov. Americkú verejnosť na tomto prípade fascinuje najmä to, že M. Frankel je na "voľnej" nohe už od mája tohto roku a ešte stále sa teší na slobode.
Za pozornosť stojí aj spôsob, akým Frankel zarobil na vlastnom neúspechu. Krátko pred svojím útekom nariadil prevod 10 miliónov dolárov ním spravovaného účtu v Banque SCS Alliance vo švajčiarskej Ženeve na účet obchodníka s diamantmi sídliaceho v slnečnej časti Kalifornie - Beverly Hills. Presun na tento účet sprevádzala aj jedna podmienka - do jedného týždňna získať ekvivalent poukázanej sumy na diamanty. "Chcel diamanty, ktoré by na trhu bolo možné veľmi rýchlo predať," potvrdil americkým agentúram Robert Wiener, majiteľ zlatníctva. "Povedal som mu, že dať dokopy taký veľký balík nejaký čas potrvá, no on ich chcel čo najrýchlejšie. Tak sme sa dohodli na lehote krašej ako týždeň," spomína R. Wiener. Svoju nezvyčajnú žiadosť mu Wiener zdôvodnil tým, že z jeho strany ide o spôsob hedgingu (zabezpečenia sa) pred rokom 2 000. Zlatník však s Frankelom do styku nikdy neprišiel. Namiesto neho vybavoval všetky obchody jeho priatelia-osobní strážcovia.
Zatiaľ nemožno odhadnúť, dokedy sa Frankelovi podarí utekať s tromi taškami diamantov. Polícia aj analytici však vedia svoje - prvú správu o sebe dá vo chvíli, keď sa pokúsi rozpredať svoj poklad.
MICHAL TURČAN