BRATISLAVA (SME - mn) - Pretrvávajúci prebytok korunovej likvidity v bankovom sektore bol hlavnou príčinou včerajšieho poklesu úrokových sadzieb na slovenskom peňažnom trhu. Ceny najkratších obchodovaných depozít (jednodňových) poklesli o približne pol percentuálneho bodu na úroveň 8,4/8,9 % p.a. (cena nákup/predaj). Pod 10 % sa dostala aj cena nákup (bid) pri úložkách so splatnosťou jeden mesiac. Kumulatívne plnenie povinných minimálnych rezerv dosiahlo k včerajšiemu dňu 102,91 %, komerčné banky deponovali na svojich účtoch v Národnej banke Slovenska (NBS) celkovo 39,807 miliárd korún.
Vysoký nadstav korunovej likvidity čoraz intezívnejšie podporujú špekulácie o očakávanej sterilizácii (sťahovania finančných zdrojov) bankového sektora. "NBS by k tomuto kroku mohla pristúpiť už dnes, na trhu je prebytok okolo 7,8 mld Sk," poznamenal díler VÚB Rastislav Habán. "Súčasná situácia naozaj hovorí v prospech očakávanej sterilizácie a úvahy o nej majú svoje opodstatnenie. Predpokladám však, že ak by k nej aj došlo, NBS asi aj naďalej ostane na refinančnej strane," povedal pre denník SME vedúci oddelenia operácií NBS na voľnom trhu Peter Andresič. Centrálna banka sa podľa neho pozerá na stav korunovej likvidity z pohľadu celej príslušnej periódy, čo však "vôbec nevylučuje, že odhady o kumulovanom nadstave sú prehnané". "Predpokladám, že ak by NBS dnes pristúpila k sterilizácii, saldo našich operácií ostane na refinančnej strane," podčiarkol P. Andresič.
Pozornosť trhu sa včera upriamila na predaj v tomto roku najdlhších, 301-dňových štátnych pokladničných poukážok. Vyššia likvidita týchto cenných papierov spolu s prebytkom voľných fondov naznačovala, že záujem o ich nákup bude vysoký. Výsledok aukcie tieto očakávania potvrdil. Celkový dopyt bánk dosiahol 5,76 mld Sk, z čoho Ministerstvo financií SR ako emitent týchto cenných papierov akceptovalo len 1,15 mld Sk pri priemernom úrokovom výnose 17,299 % p.a. (min. 16,8, max. 17,39 % p.a.). "Záujem bánk o aukciu bol pochopiteľný. Deň predtým totiž investori ignorovali pokus štátu o predaj dvojročných dlhopisov. Výsledok však bol pre trh prekvapením," zdôraznil R. Habán. Predpoklady väčšiny dílerov vychádzali aj z toho, že dnes štát spláca okolo 4 mld Sk zo splatných pokladničných poukážok, v piatok viac ako 2 mld Sk a o týždeň neskôr ďalších 5 miliárd korún. "Ak sa ministerstvo pred takýmito splátkami správa na trhu pasívne, nevylučujem možnosť získania ďalších finančných prostriedkov v zahraničí tak, ako to urobilo prednedávnom, "povedal R. Habán. Upozornil pritom na skutočnosť, že domáce banky sú pri nákupoch pokladničných poukážok v nevýhode oproti zahraničným investorom, chráneným pred dvojitým zdanením. "Pre investorov zo zahraničia je tak nákup poukážok lukratívnejší, ako pre domáce subjekty, ktoré sú nespravodlivo znevýhodňované," podčiarkol.