Inzultáciu podpredsedníčky Slovenského olympijského hnutia (SOV) Márie Mračnovej priamo v zasadačke našej najreprezentatívnejšej športovej inštitúcie s následkami na zdraví dvojnásobnej olympioničky - šiestej výškarky z OH v Mexiku 1968 a štvrtej z OH v Montreale 1976 - zaznamenal výkonný výbor SOV (VV SOV) vo svojej zápisnici ako "situáciu". Keď sa "situácia", ktorá nebola ničím iným ako fyzickým napadnutím M. Mračnovej pracovníčkami výkonného výboru, dostala po piatich týždňoch na verejnosť, vydal VV SOV stanovisko, v ktorom uviedol, že prípad sa medializoval predčasne. Predseda Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) naopak tvrdí, že verejnosť sa o ňom dozvedela neskoro, tutlanie ešte viac podpílilo konáre "stromu, ktorý je viac prehnitý ako zelený". Tak totiž označil Ján Grexa, ochranca olympijských ideálov, SOV na jednom z jeho posledných zasadnutí.
Ako ovplyvní aféra M. Mračnová verzus pracovníčky SOV situáciu v hnutí, ktoré má presadzovať ideály fair play, čestnosti, spolupatričnosti a nezištnosti?
"Inzultácia je jedna vec, ak si však odmyslíme občianskoprávne alebo možno aj trestnoprávne dopady incidentu, ide tiež o aféru M. Mračnová verzus výkonný výbor SOV. Schopných funkcionárov, ktorí by dosahovali medzinárodnú úroveň, je na Slovensku veľmi málo. Jednoducho ich z klinca nezvesíme. Niet ich. Máriu Mračnovú si veľmi cením pre jej pracovitosť. Navyše spĺňa aj kritériá, ktoré oceňuje Medzinárodný olympijský výbor (MOV), je dvojnásobnou aktívnou olympioničkou. U nás je vzácnou výnimkou, bývalí vynikajúci slovenskí športovci sa do funkcií práve nehrnú. Jediné východisko vidím v tom, že by skutočne došlo k nejakému ,hradnému zmieru‘. Rozhodne by sa však mali prijať prísne sankcie, ak sa porušil zákon či etika. Osobne sa domnievam, že Mračnová nebola útočníčkou. Pôjde o klasicky zložitý prípad tvrdenia proti tvrdeniu, bez svedkov. Mračnová bola sama, proti nej stojí dvojica. Je zrejmé, že táto dvojica má oporu v generálnom tajomníkovi SOV."
Plénum SOV odobrilo na poslednom zasadnutí zriadenie etickej komisie. Ak začne pracovať, má na tanieri poriadne sústo. Vy osobne ste však kritikom založenia komisie v podobe, v akej má začať fungovať. Prečo?
"Komisia by nemala vzniknúť ako päťčlenná skupina, ktorú menuje výkonný výbor SOV. Som kategoricky proti. Navrhoval som, a mal som pocit, že môj názor dosť akceptujú, aby komisiu volilo v tajných voľbách plénum SOV. Malo by v nej byť viac kandidátov predovšetkým z radov športovcov, ktorí majú prirodzenú morálnu autoritu a dostali trebárs aj Cenu fair play. Vtedy by mohla byť v dobrom slova zmysle strašiakom pre funkcionárov. Hovoril som však do vetra. Takto bude podriadená výkonnému výboru, bude jeho rukojemníkom. Komisia by sa mala starať o to, aby ľudia nezískali veľkú moc. Malá moc korumpuje málo, veľká veľmi. To je najväčší problém nášho olympizmu, kumulovanie funkcií, takmer výlučne ľudí napáchnutých praktikami bývalého režimu. Nevedia získať peniaze, iba ich rozdeľovať. To je pôda pre korupciu, klientelizmus, servilnosť."
Myslíte si, že narastajúce "dusno" v SOV má priamu súvislosť so skutočnosťou, že predsedovi SOV a členovi Medzinárodného olympijského hnutie (MOV) Vladimírovi Černušákovi sa pomaly končí mandát v oboch funkciách (rok 2001) alebo je dôsledkom dlhodobo hromadiacich sa zlých vzťahov v olympijskom výbore?
"Profesor Černušák je známy ako distingvovaný, slušný človek, ktorý chce s každým vychádzať dobre. Mám pocit, že v poslednom čase už nechce vidieť isté veci. Chápem, že už ťažko prijíma nové konfliktné situácie, má aj svoje problémy v rodine. Na druhej strane však práve to, že sa mu čochvíľa skončí obdobie, by mohol brať ako výzvu a pred odchodom radikálne pozametať pred vlastným prahom. Myslím si, že naše olympijské hnutie mu bude za to vďačné. SOV by mohol ísť príkladom. Dusno je totiž v celom športe. Chýba nám duch fair play, v športe i mimo neho."
PETER FUKATSCH