Bývalá zamestnankyňa mestského úradu v Birminghame vysúdila od svojho zamestnávateľa 67 400 libier (približne štyri a pol milióna korún) za stres, ktorému bola na pracovisku vystavená. Prípad vstúpil do dejín súdnictva, pretože v ňom po prvýkrát súd uznal nárok na odškodné za stres, ktorý spôsobili pracovné podmienky. Beverley Lancasterová (44) bola príkladnou zamestnankyňou mestského úradu až do roku 1993, keď ju bez predchádzajúceho zaškolenia premiestnili na oddelenie pre prideľovanie štátnych bytov. Krátko po nástupe na nové miesto zistila, že má do činenia s hrubými a náročnými nájomníkmi. Začala prepadať depresii, úzkosti a panike. Prácu si často nosila na víkend domov, pretože ju na pracovisku nezvládala. V roku 1997 musela zo zdravotných dôvodôv predčasne odísť do dôchodku.
"STRATENÁ" RUSKÁ VOJENSKÁ DRUŽICA SPADLA NA ZEM
Nová ruská vojenská družica Raduga-1, ktorá sa riadiacemu stredisku "stratila" v pondelok len krátko po štarte, nedosiahla plánovanú obežnú dráhu a zrútila sa na zem. Informoval o tom včera hovorca Chruničevovho kozmického strediska v Moskve Konstantin Lazarov. Hovorca uviedol, že satelit, ktorý vypustili z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, spadol aj s posledným stupňom nosnej rakety Proton v kazašskej oblasti Karaganda. Nikto pritom nebol zranený. Podľa Lazarova Raduga-1 prestala desať minút po tom, čo sa dostala na "predbežnú" obežnú dráhu, odpovedať na signály z riadiaceho strediska a stratili s ňou spojenie. Podľa agentúry ITAR-TASS okolo Zeme v súčasnosti krúži už 34 satelitov typu Raduga. Iba päť je však údajne v aktívnej prevádzke.
BUNGEE-JUMPING AKO TEST RIZIKA INFARKTU
V Rakúsku vymysleli nervy nie práve šetriacu, ale rýchlu metódu, ktorou môže každý pre seba zistiť, do akej miery je ohrozený infarktom. Riešenie sa volá bungee-jumping, teda skákanie na pružnom lane do závratnej hĺbky. "Symptómy, ktoré sa objavia pred skokom do 80-metrovej hĺbky, sa dajú porovnať so smrteľnou úzkosťou," uviedol pre agentúru APA Sepp Porta z Ústavu pre výskum stresu v Bad Radkersburgu v spolkovej krajine Štajersko. Za dve hodiny, počas ktorých sa človek pripravuje na skok, dochádza nielen k mimoriadnemu zaťaženiu jeho psychiky, ale aj k vyvolaniu série telesných reakcií. Pomocou meracích prístrojov, ktoré sa zvyčajne používajú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, analyzoval Porta bezprostredne pred skokom 15 fyziologických parametrov krvi, napríklad obsah kyslíka, jeho pH, obsah magnézia a vápnika, hladinu cukru v krvi a počet krviniek. Na základe údajov zozbieraných od 26 neprofesionálnych skokanov Porta zistil, že následkom veľkej psychickej záťaže sa zásadne mení hladina cukru a solí v krvi. Toto sú dva činitele, ktoré sa nachádzajú na prvých miestach zoznamu rizikových faktorov vedúcich k infarktu. Oba faktory sa dajú kompenzovať pohybovými aktivitami po stresových situáciách. Záleží od individuálnej kondície, ako rýchlo telo škodlivé látky odbúra.
VÄZENIE PRE NEPLNOLETÉHO MAFIÁNA
Súd pre mladistvých v sicílskom Palerme odsúdil na štyri a pol roka väzenia 16-ročného syna jedného z mafiánskych šéfov za spolčovanie sa s mafiou a násilné činy. Oznámili to včera súdne zdroje. Mladíka zatkli 5. mája 1998, keď sa spolu s ďalšími členmi svojej rodiny zapojil do bitky s policajtmi. Prokurátor požadoval trest desiatich rokov žalára. Jeho otca, šéfa sicílskej mafie Vita Vitaleho, zatkla talianska polícia vlani v apríli. (ČTK, TASR)