Zlatá liga aj o sýtom vlkovi a celej koze

Bislettské atletické hry v Osle, ktorými pravidelne štartuje veľká európska séria mítingov s vrcholmi dlhé roky pod názvom Golden Four (Zlatá štvorka), druhý rok rozšírené na Zlatú ligu (ZL) siedmich podujatí, majú v logu nápis - dráha svetových rekordov.

Na staručkom štadióne Bislett v nórskej metropole s nezvyčajnou šesťdráhou padli v bohatej histórii desiatky najlepších výkonov histórie takmer výlučne na vytrvaleckých tratiach, druhý rok však žiadny. V súčasnej listine svetových rekordov má domicil Oslo iba výkon legendárneho Brita Sebastiana Coa na neolympijských 1000 metrov ešte z roku 1981 - 2:12,18 min.

Druhý ročník Golden League sa v stredu večer znovu začal klasicky v Škandinávii so štyrmi najlepšími výkonmi sezóny. Atléti na začiatku súťažného obdobia, a zrejme si budeme zvykať, že čoraz častejšie počas celého roka, budú myslieť skôr na prvenstvá než na rekordy. Prémiový milióndolárový jackpot pre víťaza či víťazov seriálu (ak viacerí vyhrajú všetkých sedem mítingov Zlatej ligy, sumu si rozdelia) káže nehazardovať so silami. Štyri mítingy ZL - 7. júla Rím, 21. júla Paríž, 4. augusta Monte Carlo a 11. augusta slávna zürišská Weltklasse sú navyše pred sevillskými majstrovstvami sveta (20. - 29. augusta), iba dva po nich - 1. septembra Brusel a 8. septembra Berlín. Americká šprintérska i diaľkarská hviezda Marion Jonesová, ktorá má jediná šancu obhájiť vlaňajšie spoluvíťazstvo v Golden League (marocký míliar Hicham El Guerrouj a etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie nemajú šancu zopakovať prvenstvo, lebo ich disciplíny nie sú v programe ZL), po víťazstve na 200 metrov z jej hľadiska priemerným časom 22,22 s jednoznačne vyhlásila: "Presne takto som si to predstavovala, na výkonoch zatiaľ nezáleží." Marion totiž štartovala po zranení. Aj Trinidadčan Ato Boldon bol spokojný s veľmi priemerným časom 20,35 s, pravda, po verdikte, že bežal časť úseku mimo svojej dráhy, po čom nasledovala diskvalifikácia, mu zamrzol úsmev na perách. Gratulácie prijímala i majsterka sveta v behu na 800 m z roku 1993 Mozambičanka Maria Mutulová, kým elektronika nedokázala, že o stotinu sekundy bola rýchlejšia dvojnásobná ruská olympijská víťazka z Atlanty Svetlana Masterkovová. Dán kenského pôvodu Wilson Kipketer tiež na 800 m po vlaňajšom maláriovom ochorení konečne dosiahol veľmi dobrý čas 1:43,11 (presne o dve sekundy viac, než je jeho svetový rekord z augusta 1997). Ohlasovaný útok na svoj svetový rekord na 5000 m (12:39,36 min) Etiópčanom Haile Gebrselassiem bol skôr reklamným trikom ako vážnym pokusom. Rekordný medzičas si udržiaval trojnásobný majster sveta na 10 000 m iba prvý kilometer, potom sa sústredil na odrazenie kenského útoku dvojice Limo - Sammy Kipketer, čo s typickým úsmevom výkonom 12:53,92 min dokázal. Čas druhého v cieli, 17-ročného (!) Sammyho Kipketera 12:58,10 min je však úžasný. Gebrselassie potvrdil, že v Seville opäť pobeží 10 000 metrov, kenská "nočná mora" Haile nemieni hazardovať. Na 3000 metrov vyhrala ľahúčko v najlepšom čase sezóny 8:27,21 min útla Rumunka Gabriela Szabóová, ktorá bude zrejme spolu s Jonesovou druhou adeptkou na jackpot.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlatá liga je nesporne strhujúca súťaž, hoci sponzorov lákajú rekordy a ešte raz rekordy, a Medzinárodná atletická federácia (IAAF) na tento ročník hlavného nemá. IAAF, jedna z najbohatších svetových federácií, však neznížila dotácie za víťazstvo v disciplíne - 1. miesto 15 000 dolárov, 2. 10 000, 3. 5000, 4. 3000, 5. 2500, 6. 2000, 7. 1500, 8. 1000. Za svetový rekord je prémia 50 000 dolárov. Horšie je, že s IAAF vraj nepotvrdili dohody na štarty v celom seriáli niektorí najlepší atléti. Zmätky vznikajú aj okolo televíznych práv. Patrónom federácie v tomto smere je Canal plus, ale federácia na túto sezónu uzavrela zmluvu s European Broacasting Union, čo je vlastne kontinentálna BBC. Tá však odmietla vysielať finále IAAF Grand Prix v Mníchove 11. septembra. Z toho dôvodu nebudú mať výsledky tejto súťaže vplyv na umiestnenie v Zlatej lige, ale atlét, ktorý by neštartoval v Mníchove, stráca nárok na jackpot. Či zostane vlk sýty aj koza celá, ukáže čas. PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 706
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 507
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 518
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 492
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu