Britskí rodičia stoja v týchto dňoch v radoch pred pasovými oddeleniami a poriadne nadávajú. V poslednej chvíli si totiž niekto z vládnych byrokratov zmyslel vydať nariadenie, podľa ktorého musia mať vlastný pas aj deti mladšie ako 16 rokov. Práve v čase, keď sa začínajú prázdniny. Našinec sa možno nad niečím podobným iba pousmeje. Britom to radi doprajeme, ak už pre nič iné, tak pre podobné "šóry", ktoré musí našinec vystáť pred ich bratislavskou ambasádou.
Aby sme sa však nesmiali predčasne. Niečo podobné visí totiž vo vzduchu opäť aj na Slovensku. Záhadný exodus Rómov, ktorí sa chceli vyhnúť horúcemu letu útekom na sever, prišiel práve včas na to, aby nejednému držiteľovi slovenského cestovného pasu pokazil plánovanú dovolenku v južnej, západnej i severnej Európe. Fínsko je totiž krajinou, ktorá má dnes dohody o bezhraničnom styku nielen s ďalšími 12 krajinami Európskej únie, ale aj s piatimi krajinami Severskej ligy. Niektoré majú, samozrejme, dvojité členstvo, ale aj tak je to dokopy úctyhodný počet 15 európskych štátov, ku ktorým nezabudnime pripočítať aj spomínanú Britániu a spolu s ňou Írsko.
Vysoký úradník ministerstva vnútra v Helsinkách síce v utorok pre britskú BBC vyhlásil, že jeho krajina nateraz neuvažuje o zavedení víz pre občanov Slovenska, ale už sama skutočnosť, že sa problémom zaoberá vysoký úradník, by pre nás mala byť dostatočne varujúca. Je pritom vylúčené, že by sa myšlienka na hromadný exodus zrodila naraz v hlavách desiatok rómskych rodín, ktoré si zmysleli v krátkom časovom úseku vykúpiť všetky letenky na trase Budapešť, resp. Praha - Helsinki. Vyriešenie celej záležitosti je v tejto chvíli prioritou slovenskej zahraničnej i vnútornej politiky. Fínsko sa totiž práve dnes ujíma predsedníctva v Európskej únii a decembrový summit - od ktorého si toľko sľubujeme - sa bude konať v réžii Helsínk. Za podobným exodom stojí s najväčšou pravdepodobnosťou organizovaná skupina, ktorá z neho profituje minimálne ekonomicky. A nie je vylúčené, že aj politicky. JURAJ KITTLER