V čom vidíte dôležitosť účasti na podobných fórach?
„Tento rok bol dôvod na účasť ešte väčší ako po iné roky, lebo išlo o výročné desiate fórum. Treba využiť každú príležitosť, aby sme mohli prezentovať Slovenskú republiku. Teraz sme kládli dôraz na finančný sektor, najmä na bankovníctvo, ale aj na presviedčanie, že slovenské úrady sú schopné vytvárať dobré podmienky pre podnikateľov. Hovorili sme napríklad o tom, ako sa na Slovensku bojuje proti šedej ekonomike a hospodárskej kriminalite. Z hľadiska zahraničných investorov je táto otázka veľmi dôležitá.“
Dá sa v tejto súvislosti hovoriť o konkrétnych výsledkoch?
„Je ťažké povedať, ako sa na základe prezentácií rôznych strán rozhodne ten či onen konkrétny investor, ale je veľmi dôležité, že sa začína konečne meniť názor na Slovensko. Každá príležitosť, kde presviedčame, že sa situácia zásadne zmenila k lepšiemu a bude sa ďalej zlepšovať, je dôležitá a som presvedčená, že to bude čoraz viac vidieť aj na vnímaní zo strany zahraničných investorov.“
Pri paneli o strednej a východnej Európe skonštatoval moderátor, bývalý švajčiarsky prezident Flavio Cotti, že zástupcovia týchto krajín sú veľmi sebakritickí pri hodnotení situácie vo vlastných štátoch. Aký je podľa vás najlepší prístup k prezentácii vlastnej krajiny?
„Dnes sú také prostriedky informovanosti, že nie je možné klamať alebo maľovať niečo na ružovo. Je dôležité informovať objektívne, a keď človek hovorí za vládu, je dôležité presvedčiť, že vláda si uvedomuje problematické miesta a chce ich riešiť, to je oveľa presvedčivejšie, ako sa snažiť veci zakrývať.“
Kľúčom k dôveryhodnosti je teda podľa vás absolútna otvorenosť?
„Otvorenosť je veľmi dôležitá, ale na druhej strane treba presvedčiť, že vláda má vývoj pod kontrolou.“
Myslíte si, že ste boli v tomto ohľade presvedčivá?
„Myslím, že áno.“