Vláda zaviazala ministra Ľ. Černáka, aby pripravil najrazantnejšie možné riešenie, ako by štát mohol opäť získať kontrolu nad Naftou Gbely, ktorú vlastne cez firmu Arad predal bývalý funkcionár HZDS V. Poór americkej spoločnosti Cinergy Corp. Denník SME sa spýtal politikov na správnosť postupu vlády v otázke získania kontroly nad Naftou Gbely a kto je za súčasný stav zodpovedný.
JÁN LANGOŠ, SDK-DS: "V právnom štáte západnej civilizácie je súkromné vlastníctvo, ktoré vzniklo podľa platného zákona, posvätné. Neexistuje žiadny záujem, ktorý by bol silnejší, ako je toto vlastnícke právo. Ak chceme v Slovenskej republike dôležitých a veľkých investorov, musíme im každodenne podávať dôkazy, že ich práva budú rešpektované a štátom chránené. Tie hrozby ministra hospodárstva Ľ. Černáka voči strategickému investorovi Cinergy Corp., ktorý v súlade s platným právom kúpil akcie spoločnosti Arad, sú veľmi zlou správou ďalším investorom. Politickú zodpovednosť za verejný záujem nesie vláda a rezortný minister."
RASTISLAV ŠEPTÁK, SNS: "V. Poór hovoril, že je ochotný rokovať a dohodnúť sa s vládou. Času na hľadanie riešenia bolo dosť. Je absurdné, keď sa už vlastník dohodol so zahraničným investorom, ktorý odkúpil firmu, aby vláda tento problém riešila ústavným zákonom. Pripomína mi to znárodnenie a mohlo by to mať vážne dosahy na imidž Slovenska a záujem investorov. Za situáciu je zodpovedná vláda a kompetentní ministri."
PAVOL HAMŽÍK, SOP: "Vláda 19. mája podporila myšlienku vzniku spoločného podniku FNM a SPP s rovnakou účasťou každej strany. V záujme riešenia situácie v Nafte Gbely poverila prezidenta Prezídia FNM nadobudnutím akcií Nafty. Kladiem si otázku, či od 19. mája prezident FNM urobil všetky potrebné kroky. Tu niekde treba hľadať dôvody, prečo to dospelo až do takéhoto štádia. Boli sme ubezpečovaní, že dohoda je pred podpisom. Informácie z FNM podľa všetkého nezodpovedali skutočnosti."
GYULA BÁRDOS, SMK: "Vláda robí to, čo musí robiť. Zachraňuje to, čo sa zachrániť dá. Podľa mňa aj vláda nesie časť zodpovednosti za to, aký stav teraz nastal."
STANOVISKO DU: "Súčasný stav je dôsledkom málo razantného postupu vládnej koalície pri riešení privatizačných prechmatov. DU podporuje vstup zahraničného kapitálu na Slovensko, ale spôsob, akým bola predaná Nafta Gbely, aj keby bol právne čistý, nepomôže riešiť zložitú situáciu v hospodárstve. Prostriedky z predaja Nafty Gbely namiesto toho, aby išli do zdravotníctva alebo školstva, pôjdu teraz do vreciek bývalých majiteľov spoločnosti. To DU nepovažuje za správne." (sp)