U našich južných susedov je teraz cítiť isté vzrušenie, že ako čerstvý člen NATO sa Maďarsko stalo dôležitým ohnivkom v reťazi riešenia vážneho medzinárodného problému a po období, keď bolo zavaľované spojeneckými povinnosťami, má šance byť aktívne aj pri rozhodovaní o investíciách do obnovy Juhoslávie. A zároveň dúfa, že hlas Budapešti bude vypočutý pri hľadaní spravodlivého riešenia pre Vojvodinu.
Premiér Viktor Orbán v pondelok v Paríži na zasadaní Západoeurópskej únie navrhol, aby sa Budapešť stala ako jediný člen NATO susediaci s Juhosláviou akýmsi medzinárodným koordinačným centrom na obnovu JZR. Maďarský premiér opakovane zdôraznil, že medzinárodná pomoc pri obnove musí veľmi zreteľne nadväzovať na demokratizáciu srbských pomerov a v jej rámci aj na riešenie situácie vojvodinských menšín. V Paríži teda Orbán začal s tým, čo Budapešť pokladá za svoju povinnosť voči svojej vojvodinskej menšine, t. j. medzinárodne propagovať jej návrh na obnovenie autonómie. Argumenty Budapešti sú pritom logické a medzinárodne akceptovateľné - Európa sa vyhne ďalšiemu ohnisku napätia. Nedávno vypracovaný jednotný návrh vojvodinských maďarských strán predpokladá trojstupňovú autonómiu, ktorá je kombináciou personálnej a regionálnej v rámci autonómie pre celú mnohonárodnostnú, zo 60 percent srbskú Vojvodinu.
Čo sa týka ďalších spojeneckých povinností, maďarský parlament v utorok schválil tranzit a dočasné umiestnenie jednotiek KFOR na maďarskom území a vyslanie 350-člennej jednotky zabezpečujúcej obranu do Prištiny, ktorá bude spadať pod britské velenie KFOR. Vo veľmi precízne vypracovanej rezolúcii sa Budapešť zároveň snažila vyhnúť účasti vo vojenskom konflikte dodatkom, že keby mali byť jednotky KFOR nasadzované vo vojne, povolenie stráca platnosť. Text zároveň rieši aj nejasnosti okolo tranzitu ruských síl, pre ktoré sa Budapešť dostala do konfliktu s Moskvou, keď tá chcela v piatok využiť maďarský vzdušný priestor na transport vojakov do vtedy ešte demilitarizovanej Prištiny. Orbán v Paríži hrdo vyhlasoval, že to bol on, kto "odmietol ruskú žiadosť" s odôvodnením, že na tranzit vojsk je potrebný súhlas parlamentu. V utorok parlament rozhodol, že tranzit sa musí uskutočniť na základe medzinárodných dohôd, čo de facto znamená, že Rusko nebude môcť vybočiť zo stratégie spoločného velenia KFOR.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ