BRATISLAVA (SME - mn) - Portfóliové investície v SR v podobe nákupov majetkových a dlhových cenných papierov (akcií, dlhopisov, zmeniek, finančných derivátov a nástrojov peňažného trhu) zo strany zahraničných subjektov dosiahli v roku 1998 celkovo 2,127 mld Sk. Vyplýva to z oficiálnych údajov o platobnej bilancii zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS). Podľa analýzy Oľgy Dlugopolskej z Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) a Adely Hoškovej z Inštitútu finančných a menových štúdií NBS však nákupy verejne obchodovateľných cenných papierov zahraničnými investormi predstavujú viac ako 40-násobok sumy, ktorú oficiálne vykazuje centrálna banka. BCPB sleduje podiel zahraničných investorov na celkovom obrate obchodov od roku 1996, pričom zabezpečuje aj majetkové zúčtovanie a vyrovnanie všetkých transakcií v Stredisku cenných papierov SR. Práve pri vyrovnaní obchodov je burza schopná rozlíšiť, či cenné papiere prichádzajú, resp. odchádzajú z účtu zahraničného subjektu (investora).Podľa, oficiálnych kritérií sú za portfóliové investície považované všetky investície do majetku spoločnosti, ktoré nepresahujú 10 percent (pri majetkových cenných papieroch). Po prekročení tohto limitu sa stávajú priamymi investíciami, evidovanými samostatne. "Údaje BCPB sú čiastočne nadhodnotené - nezahŕňajú len finančné toky v rámci portfóliových investícií, keďže v procese zberu údajov sa nedajú vyselektovať napr. prevody podielov presahujúcich 10 percent základného imania (priame investície) a viacnásobné prevody tých istých balíkov cenných papierov v rámci tzv. custody prevodov," pripomína analýza. Na druhej strane štatistika BCPB nezaznamenáva transakcie s nie verejne obchodovateľnými a listinnými cennými papiermi, so zmenkami, štátnymi pokladničnými poukážkami a s ostatnými krátkodobými cennými papiermi.
Údaje o stave a vývoji portfóliových investícií získava NBS z viac ako 3000 výkazov z podnikovej a bankovej sféry. "Vzhľadom na to, že nebankové subjekty nemajú zákonnú ohlasovanciu povinnosť voči NBS, mnohé z nich si túto povinnosť jednoducho neplnia, resp. peňažné toky v rámci portfóliových investícií ani nesledujú," uvádza sa v analýze. Riešením tejto situácie by mohla byť zmena systému zberu údajov, pričom respondentmi by mali byť všetky subjekty vlastniace licenciu Ministerstva financií SR pre správu a úschovu cenných papierov, čím by došlo k poklesu oslovovaných subjektov a zjednodušilo by sa spracovanie výkazov. "Vzhľadom na doterajšie skúsenosti NBS by bolo tiež vhodné stanoviť oznamovaciu povinnosť uvedených subjektov voči centrálnej banke zákonnou normou podobne, ako v Českej republike," uzatvára analýza.
(Problematike portfóliových investícií v SR sa venuje štúdia NBS Zahraničný kapitál na Slovensku so zameraním na portfóliové investície (A. Hošková, IMFŠ 1999) a analýza BCPB Portfóliové investície v SR (O. Dlugopolská, 1999).)