BRATISLAVA (SME - dd) - Do eurobondov, ktoré včera na medzinárodné finančné trhy uviedla slovenská vláda, sa rozhodli investovať nielen svetoví, respektíve európski investori, ale aj rad domácich, slovenských subjektov - najmä spomedzi bánk. Tie tak dali prednosť investícii do štátnych dlhopisov Slovenska denominovaných v eurách pred štátnymi dlhopismi denominovanými v slovenských korunách.
Medzi "klasickými" emisiami štátnych dlhopisov SR v korunách a v eurách je viacero zásadných rozdielov. Prvým z nich je cena, teda úrokový výnos. Ten je momentálne pri emisii v korunách okolo 18 % p.a., pri eurobondoch je to 7,7 % p.a. "Výnos, za ktorý sa predávali slovenské eurobondy, je síce menší ako pri korunách, na druhej strane sa nespája s kurzovým rizikom, ktoré je pri slovenskej korune stále značné. Skôr by som poukázal na to, že 7,7-percentný výnos sa pri investíciách do eura nedá zohnať v žiadnej banke ani pri iných investíciách s podobnou mierou rizika. V súvislosti s ekonomickými reformami vlády a integračnými úspechmi možno očakávať zlepšenie ratingu SR a nadväzne na to aj nárast kurzov týchto dlhopisov. V horizonte zhruba jedného roka to teda predstavuje zaujímavú investičnú príležitosť," povedal pre SME portfólio-manažér Tatra Asset Management Martin Ďuriančik. Ten zároveň poukázal na to, že úrokový výnos z novo upisovaných eurobondov SR je vyšší, ako je aktuálny kurz eurobondov emitovaných minulý rok. Kým pri novej emisii je spread (hodnota, o ktorú sú úroky pri slovenských eurobondov vyššie ako pri dlhopisoch nemeckej vlády) na úrovni 4,2 %, pri strarej emisii sa momentálne spready na trhu pohybujú okolo 3,8 %. Preto sa teraz oplatí skôr investovať do novej emisie ako do staršej. Podľa M. Ďuriančika je zároveň momentálne výhodnejšie investovať do dlhopisov v eurách ako do dolárových dlhopisov. Odôvodňuje to očakávaním poklesu alebo stability úrokových sadzieb v eurozóne a rastom úrokov v USA, následkom čoho klesnú kurzy dhopisov v USD a vzrastú kurzy dlhopisov v EUR.
Okrem kurzového rizika poukazuje na eurobondy ako výhodnejšiu investíciu než klasické dlhopisy aj veľkosť emisie. Viacerí odborníci na investovanie už slovenskú vládu upozorňovali, že ak sa budú jej štátne dlhopisy aj naďalej emitovať po relatívne malých niekoľko miliardových objemoch, nikdy sa s nimi nerozbehne poriadny trh. To však nie je prípad emisie eurobondov SR, ktorá má zatiaľ objem 350 mil. EUR (16 mld Sk) a nevylučuje sa ďalšie zvyšovanie jej objemu. "Cenu korunových štátnych dlhopisov nekótuje trvalo prakticky nikto. Pri eurobondoch je však manažér ich predaja akýmsi market-makerom (tvorcom trhu), ktorý nejakú cenu vždy garantuje. Tým zaisťujú likvidnosť trhu, čo pre investora znamená, že kedykoľvek má možnosť tieto eurobondy nakúpiť alebo predať a všetko je len orázkou ceny," povedal M. Ďuriančik.
"Pre slovenské subjekty, ktoré dobre poznajú slovenské podmienky, a ktoré vedia operatívne reagovať na prípadné zmeny ny trhu, je to jednoznačne dobrá investícia - najmä ako jedna zo súčastí širšieho portfólia. Tento typ investícií však vyžaduje sofistikovanejší manažment, a preto pre bežného občana, ktorý až tak nesleduje situáciu na finančných trhoch, nie je práve najvhodnejší," dodal na záver Martin Ďuriančik.