ako je to vždy pred voľbami, aj tentoraz objavili zákonom vymedzené rovnaké predvolebné tabule s číslami jednotlivých strán a kandidátov. Je ich takmer dvadsať, väčšina z nich však zostáva až do posledných chvíľ prázdna. A to si snáď žiadny z francúzskych voličov ešte nepamätá, jednoducho to tu naozaj ešte nebolo!
Odkiaľ pramení nezáujem, ktorý voličovi až nebezpečne zmenšuje možnosť výberu? Francúzski politológovia majú v tejto chvíli len jedno jediné vysvetlenie, volá sa Balkán. Vojna v Kosove totiž dokázala nielen vo Francúzsku, ale aj v ostatných - predovšetkým väčších európskych krajinách - poriadne zamiešať politické karty. Veď celá predvolebná kampaň vďaka etnického vyčíňaniu Miloševičovho režimu na Balkáne včerajšie jasné delenie politickej scény na ľavicu, pravicu či politický stred rozdelila úplne ináč - predovšetkým zvnútra.
Na zajtrajšiu spoločnú celoeurópsku identitu teda v týchto chvíľach ani nemá natoľko vplyv to, čo sa deje v domácich politických kuchyniach v Paríži či Berlíne, ale to, ako sa kandidáti na štrasburské poslanecké kreslá a ich politické hnutia stavali voči vojne v Kosove. Včerajšia hádka ľavice s pravicou pritom obyčajnému francúzskemu voličovi pripadá ako stredoveké jezuitské spory o predpokladané pohlavie anjelov. A potom sa nemožno čudovať tomu, že mnohí voliči vo Francúzsku radšej voliť vôbec neprišli, pretože sa jednoducho nedokázali rozhodnúť. V nedeľu 13. júna večer po vyhlásení výsledkov sa teda nielen v Paríži, ale aj v celej Európe dozvieme aj to, ako režim prezidenta Miloševiča v Belehrade dokázal zamiešať európske politické karty.
ADOLF BAŠTA, Paríž
(Autor je stálym
spolupracovníkom SME)